Pokročilý

Proč v Česku nepokračuje sopečná činnost, když procesy, které ji vyvolaly, stále působí? (popis otázky dole)

Mám toho o tom hodně přečteno, ale stále mi vrtá hlavou jedna věc. Sopečná činnost na našem území objevila na začátku třetihor (před 65 mil. lety) a utichla nedávno, před 200 000 roky. Příčina vzniku sopek byla kvůli nárazu a tlačení africké desky na tu naší. Tím vznikly Alpy, Tatry a Karpaty. Ovšem, obě pohoří rostou i dnes, africká deska stále tlačí ... tak proč teda u nás utichla sopečná činnost, když procesy, které ji vyvolaly, stále působí?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Máš hodně přečteno, a přesto tvrdíš, že sopečná činnost se u nás objevila až v souvislosti s variským vrásněním? A co vulkanismus kadomského vrásnění? Přečti si víc, třeba něco o proterozoické nebo ordovicko-devonské vulkanické činnosti v tepelsko-barrandienské oblasti.

Geologii Českého masivu jsem sice měla jenom jeden semestr, ale tohle si pamatuju.

Podívej se do Chlupáčovy Geologické minulosti České republiky.

Další odpovědi:

Stříbrný

I mlč, provokatére! málo pohrom nás postihlo? mám je jmenovat fšecky? začalo to ožralým Havlem, ostatní znáte.

Stříbrný

Africká tektonická deska stále tlačí, to je pravda. Pokud máš hodně přečteno, tak jistě víš, jaká je současná dynamika tohoto procesu ve srovnání s dobou hercynského vrásnění.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.