Yggdrasil.

Proč učitelé tak rádi říkají větu „zvoní pro mě, ne pro vás“, když to není pravda?

Doplňuji:
A co zvonění na začátku hodiny? Taky jen pro učitele?

Nejlepší odpověď
annas

Některé školy mají v dodatku školného řádu napsané.

Zvonění na konci hodiny je pokyn pro učitele, nikoliv pro žáky. Žák může vyjít ze třídy
jen se souhlasem učitele nebo po jeho odchodu ze třídy.
--

Zzvonek nebo jiný zvuk ohlásí, že uplynulo 45 minut. Učitel je „pánem“ ve třídě, on ukončuje hodinu. Pokud neodejde, žáci mají být stále v klidu, nemají opustit třídu, protože je učitel za ně zodpovědný. Vyčkají, až si vyučujícíc sbalí pomůcky, postaví se před ně a povstáním ho žáci pozdraví stejně jako při příchodu.

Třídu opouští tedy první učitel a pak žáci.

Je pravda, že by učitel měl dodržovat délku hodiny, nepřetahovat. a nezkracovat přestávku. Ale pokud je učitel ve třídě, je za žáky zodpovědný a bez jeho souhlasu nemůže žák třídu opustit.

Samozřejmě zvonek uppzorňuje i žáky, že hodina začíná nebo končí, ale je třeba, aby hodinu začínal i končil učitel. Žáci mají být na místě před začátkem i koncem hodiny. Vyčkat na příchod učitele, stejně tak v klidu vydržet, až ukončí hodinu a třídu opustí.

Na konci poslední vyučovací hodiny žáci po zazvonění zpravidla zvedají židle a teprve pak učitel třídu opustí.
Doplňuji:
Např. odkaz

http://www.zs-kl.cz/vyuka/?id­clanku=37

Další odpovědi
anonym

Protože vyučující rozhoduje. Zvonění jen upozorňuje na uplynulý čas, učitel kolikrát musí dokončit , uzavřít větu, myšlenku, téma hodiny.
Představ si, že řeknu: „Na zítra si připravte“ CRRRR, CRRRR
Tak skončím s nedokončenou větou a odejdu. Nedovíš se co, podle tvé pravdy.
Doplňuji:
pro všechny

Drap

Znám spoustu učitelů kteří to neříkají. Ale ti co to říkají, mají pravdu. Hodinu končí vyučující a ne zvonění.

anonym

Je to pravda – ale pravdivost tohoto tvrzení oceníš až později – až si uvědomíš, kolik času jsi ve škole věnovala ´čekání´ na konec hodiny, namísto na učení (se).
😉

annas

Ad Česílko. Hodinu má učitel ukončit těsně před zvoněním. Musí si učivo rozvrhnout tak, aby nepřetáhl.

Nemá studenty okrádat o přestávku. Během zvonění si uklízí pomůcky, když zvonění skončí, pozdraví a odejde ze třídy.

Být u něho na hospitaci ředitel nebo inspektor, tak dostane „mínusové“ body a výtku, že si špatně rozvrhl hodinu. 🙂

anonym

annas, někdy to nejde. Třeba na pož. taktiku (PT) jsem měl 20 hodin. To nešlo. Na spojení bylo 12, a to jsem zvládl za 10, ty 2 hoďky jsem měl na taktiku. Přestože jsme urgovali nadřízené o změny časové osnovy. Pro hasiče, když jsme tvořili od základu nové kurzy, tak se těžko dalo odhadnout kolik hodin je třeba. PT je opravdu docela rozvětvené téma, fyzika, chemie, síly a prostředky, výpočty, bezp, na požářišti, druhy zásahů aj. Je sice ± 10% v pravomoci ředitele, ale víš jak to chodí.

annas

Vím, psal jsi o tom, ale v kurzech je to opravdu jinak. Nejde o školu v pravém slova smyslu. Stejně jako na vsoké škole máš bloky. Ale na střední nebo základní škole je to mínus.

Znám z vlastní zkušenosti. Měla jsem hospitaci, o níž nikdy nevíš předem, hodinu naplánovanou, rozvrženou, už chyběla do konce j en minuta podle mých hodinek., čas na závěrečnou větu, odkaz atd. Už přesně nevím. Bohužel, hodinky jsem si nenařídila podle školního zvonění. Crrrr a já myšlenku nedokončila. Dvě možnosti – buď přetáhnout, nebo utnout. Volila jsem druhou í možnost, sice se to zástupci nelíbilo, ale lepší varianta než zkrátit přestávku. Příště jsem přesně navázala. U mě to nebývalo zvykem. Jen zcela l výjimečně, tak to také bral zástupce …

Protože jsem byla třídní, stále jsem řešila stížnosti na učitele, kteří pravidelně přetahovali hodiny. Žáci radějí oželí informaci než zkrácenou přestávku. 🙂

arygnoc

je to pravda.

učiteľ je v triede váš pán.
máte sa venovať výkladu a nie zvoneniu.

Yggdrasil.

Dobře, můžu se tě na něco zeptat? Proč vždycky odpovídáš do diskuse?

arygnoc

už som na to odpovedal niekoľkokrát.

nájdeš to v mojich starších diskusiách.

;)

Yggdrasil.

Ach, promiň. Nenapadlo mě pročítat si padesát diskusí a hledat, když se tě můžu zeptat normálně.
Když už jsi na to tedy odpovídal několikrát, proč bys nemohl ještě jednou?

petra15

🙂

arygnoc

mea culpa.

istú dobu ma tu otravovali hádky ohľadne bodíkov (palce, hviezdičky), tak som zvolil tento spôsob.
chronickí sťažovatelia, ktorým sa nepáči, že mi nemôžu dať palec, už vedia, že stačí rozkliknúť môj profil a niekde do mojich starších odpovedí ten palec dajú.

viem, je to práca naviac, o to viac ten palček poteší.