DDarent

Proč ty reproduktory „šustí“ když je v okolí nějaký signál?

Nejlepší odpověď
baghira

Pokud myslíš takové to tikání, chrastění a bzučení repráků v blízkosti mobilu, tak to je proto, že energie vyzářená z antény telefonu je dostatečně silná na to, aby se v cívce reproduktoru naindukovalo dostatečné napětí a došlo k jeho rozkmitání (taky v souvislosti s vazbou na zesilovač, ale nechci zacházet do podrobností).

Další odpovědi
kost

Příčinou šumu je šumové napětí, které má dvě hlavní složky – tepelné šumové napětí a povrchové šumové napětí. Povrchové šumové napětí závisí na velikosti stejnosměrného napětí přiloženého na rezistor. Udává se v mikrovoltech na l volt přiloženého napětí. Protože ke vzniku šumového napětí je třeba, aby časově nerovnoměrný průchod elektronů částí obvodu způsobil mezi dvěma body obvodu odpovídající rozdíly potenciálu, vzniká šumové napětí na všech reálných odporech, nejen na rezistorech. Šumové napětí vzniká též na spojovacích vodičích v zapojení obvodů, ale i na aktivních součástkách. Indukční ani kapacitní reaktance nejsou příčinou vzniku šumového napětí. Šumové napětí se přidává k užitečnému signálu, který prochází obvodem.
(To není z mé hlavy)