Proč tučnákům nemrznou nohy?

Vždycky mě zajímalo, proč tučňákům nevadí zima na nohy …

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Tak například Tučňák císařský, viz. níže má nohy prokrveny tak, aby průtok krve v nich byl co nejpomalější. Tím je snížená citlivost vůči mrazu.

Tučňák císařský má několik fyziologických vlastností, které mu umožňují přežít i v extrémních mrazech. Tučňák má velmi husté peří – z jednoho centimetru čtverečního vyrůstá až dvanáct per. Jsou krátká a tuhá a navzájem se těsně překrývají. Nejvíc přispívá k tělesné izolaci krátké prachové peří. Vrstva podkožního tuku představuje účinnou izolaci a zároveň zásobu energie. Mají vyvinuté zvláštní ústrojí v dýchacích cestách, které minimalizuje ztráty tepla způsobené dýcháním. Křídla a nohy jsou prokrveny tak, aby průtok krve v nich byl co nejpomalejší.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tu%C4%8D%­C5%88%C3%A1k_c%C3%AD­sa%C5%99sk%C3%BD

Další odpovědi
Krugerka

Aby ve studených vodách i mrazech na souši udrželi teplo, vyvinula se u tučňáků silná vrstva podkožního tuku, tvořící téměř třetinu tělesné hmotnosti. Velmi husté peří roste rovnoměrně po celém těle, navíc je pečlivě promašťované. Jednotlivá pera jsou velmi krátká a pevná a připomínají spíše šupiny.