adelii

proč trolejbusové troleje za vlhka jiskří a tramvajové ne?! PROSÍM!!!

Odpovědi
beer

Tuším školní úkol, proto jen napovím – je tam jiný sběrač ))

jinsun

já jsem viděl jiskřit i tramvajové :D, ale nevím proč to tak je

anonym

Kov nebo uhlík, toť otázka?

Emefej

Tramvajové také jiskří.

mosoj

Tramvajové mají díky pantografu dokonalejší styk s vodičem. Přispívá k tomu také výšková vyrovnanost kolejí. Což u trolejbusu není , takže výskyt el. oblouku je u trolejbusu častější.

arygnoc

o iskrenie sa jedná vtedy, keď vidíte „horiace"uhlíkové“ odštiepky, ktorí horia po odskočení pantografu (električka! či zberača (trolejbus), po odlomení sa kúsku tejto vložky.

potom je tu svetelný efekt, ktorý rozhodne nie je iskrenie – nazýva sa elektrický oblúk.
nastáva napr. pri sťahovaní (nasadzovaní) pantografu električky, kedy preskakuje výboj medzi uhlíkovou vložkou pantografu a trolejou, to isté i u trolejbusu, keď sa nasadzujú (dávajú dole) zberače (tzv tykadlá).
je to výboj medzi zberačom (pantografom) a vedením.