Brozma

Proč tramvajím odlétají jiskry od pantografu při námraze?

Zdarec, Možná jste postřehli, že poslední dobou ledovka dost potrápila tramvaje a to jak v Praze, tak i v ostatních městech. Než byly tramvaje v některých městech vyřazeny z činnosti, všiml jsem si, že tramvajím od pantografu odlétají jiskry. Proč se tak děje? Nevíte to někdo? Dík předem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
gecco

Protože pantograf (sběrač) nedoléhá dostatečně na vodič troleje a vzniká obloukový výboj (jako při třeba sváření, ale tam je žádoucí).
Tím dochází k velmi rychlému opotřebení sběrače i troleje (´odhoří´, podobně jako elektroda svářečky) – takže tramvaje nemohou jezdit.
Pokud námraza pokračuje, nastává druhá ´fáze´ – trolej se pokryje ledem zcela a následkem je, že mapětí (proud) se nedostzane na sběrač – a tramvaje už se ´ani nehnou´…
😉

Další odpovědi
Emefej

Je to tak jak píše gecco. Někdy to dokonce jiskří i mezi kolem a kolejnicí, zejména když mají hodně napískované koleje.

mosoj

Námraza pokryje trolejové vedení. Při jízdě se pantograf tře o vedení . Díky tomu že námraza je nestejnoměrná, nebo při jízdě kousky ledu odpadávají, dochází k neustálému oddalování pantografu od vedení následně zase k jeho spojení. Díky tomu že při jízdě teče z vedení do pantografu velký elektrický proud vznikají při tom oddalování a opětovném spojování elektrické oblouky.
Námraza představuje pro el. proud také velký odpor a díky tomu se zahřívá, odpadavá a opět dochází k přerušování dotyku s vedením a vzniku oblouků.

Pepa25

Vyjádření docenta z FELu k tramvajím a námraze viz zdroj:

Zdroj: http://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/krizikovy-tramvaje-by-v-tomto-pocasi-jezdily-rika-expert/r~334322b6­7a0f11e4833a0025900fe­a04/