Pruzkumnik

Proč tramvaj při rozjezdu divně hučí?

Nejlepší odpověď
Emefej

Hučí tyristoty v regulátoru.

Další odpovědi
dr.luha

Spínání polovodičů – tyristorů a triaků je slyšitelné. Dokonce i v malém domácím regulátoru např. pro žárovku.

Dochy

Pokud Ti jde o to pískání u novějších typů tramvají (postupně se mění tón) tak téměř jistě jde o regulaci výkonu motorů (nějaká varianta na PWM) – viz Emefej.

Jen si nejsem jist, zda hučí přímo tyristory, má zkušenost je, že hučení jde spíš z cívek, motorů apod. Těmi tyristory je to ale po výkonové stránce způsobeno. (základ je ale ještě v nějaké řídící elektronice o nějakou tu úroveň výš)

marci1

Po zapnutí řízení se rozeběhne motorgenerátor (MG)-(to je to hučení), který slouží k dobíjení baterie, napájení spotřebičů na 24V a v neposlední řadě též k chlazení tepelně namáhaných spotřebičů (zrychlovač, rozjezdové rezistory…..).:-)

Zdroj: http://www.tram­vajplus.cz/kur­zy/zavady.htm

mzm

Tyristory přímo nebzučí. Bzučí feritová jádra, která při změně mg. pole mění tvar. Viz magnetostrikce např. https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Magnetostric­tion