mosoj

Proč to tak je ?

Minulý víkend jsem byl vlastně poprvé co by řidič v Německu. Najel jsem tam za jeden den cca 600 km. Stále jsem neustále cítil nějaký rozdíl při jízdě. Teprve později jsem si uvědomil že se řidiči nechovají tak agresivně a útočně jako u nás. Je to známá věc, ale proč to tak je. Asi na dva hulváty jsem také narazil, ale to nestálo ani za řeč.

Nejlepší odpověď
anonym

Obávám se, že právě chování za volantem něco nasvědčuje o chování národa a o jeho společenské úrovni. Za volantem sedí každý sám za sebe, je to stejné jako na internetu – anonymita dává lidem možnost projevit se. Jakoby to, že člověk může ze sebe uvolnit agresivitu, u některých lidí zvedalo stavidla a popouštělo možnost chovat se jako dobytek.
Možná také nedostatečné tresty za hulváství za volantem u nás dávají spoustě darebáků pocit, že na ně nikdo nemůže. Je to ale spíše o tom, že hrubost za volantem je český fenomén.
Zlatí černoši, kteří dokázali odvahu (někdy i drzost) za volantem ohodnotit uznalým mrknutím oka a zvednutým palcem, kteří dokázali přibrzdit, aby se člověk před ně dostal, kteří reagovali na paži vysunutou z okénka a umožnili člověku z vedlejšího pruhu, aby se zařadil před ně. Úsměv, občas pobavený výraz…nikdy žádné urážky, žádná přisprostlá gesta.
Hrajeme si na civilizovaný národ, tak proč se tak nechováme?

Další odpovědi
hanulka11

Já mám pocit, že u nás je to tím strašným spěchem a stresem ,který v lidech přetrvává. V Řecku naprostá pohoda na silnicích, žádný stres …to si takhle jedeme do kopce vtom zastaví před námi dvě auta a řidiči vylezou a začnou si povídat a je jim fuk , že zatarasili průjezd / protože silnice je úzká /,ale nikdo nic nenamítá – auta stojí v klidu v řadě a čekají a po chvíli -až si ti dva doklábosí -se rozjedou a frčí se dál. Oni vlastně neznají stres a to se mi moc líbí. tam se vlastně ty předpisy nějak vůbec neřeší..... prostě naše výlety byly v takové pohodě jako nikde.
Při svozu na letiště řidič normálka nechal autobus stál na ulici ve městě a skočil si pro frapíčko …prostě klídek a žádný spěch.

Drap

Máš pravdu. A nejenom v Německu. Všichni jakoby byli v daleko větší pohodě než u nás. Je to vidět třeba i v divoké Itálii, kdy italové si nedělají problémy s nějakými předpisy či dopravními značkami a přesto jsou k sobě na silnici daleko ohleduplnější.
Nedokáži říct čím to je. Mentalitou asi ne. Možná zde hraje svou roli jisté napětí v celé společnosti, sociální problémy, pro mnohé beztrestnost a narušené vzájemné vztahy v celé společnosti.

Reuef

kdyby u nas byla takova zivotni uroven jako v Nemecku tak si lidi taky nevylejvaji vztek za volantem

jpau

No, když se podíváš na auto s Německou značkou tady u nás, tak si myslím že je to horší než kdejaký krajan. V Německu je větší kázeň kvůli vyšším trestům – což je ok, tady bych to udělal taky tak protože z některých „vysplěješích“ se sem jezdí vyřádit…

Vseznalek88

No já vám tedy nevím......
mě přijde , že v Německu a Rakousku jsou všichni spíše více disciplinovaní ( je to možná dáno i výší postihů za porušení pravidel).
Třeba ale zrovna v Itálii mi přijde, že jsou řidiči, kteří v autě bez klaksonu nedokážou jezdit.
Možná je to dáno také hustotou provozu vs kvalitou infrastruktury. V málokteré zemi potkáte tolik kamionů jak na českých dálnicích.
Takže si také mylsím že i ten nejagresivnější řidič v mírném provozu ihned zkrotne…