mojitek

Proč to tady takhle je?

Mám dotaz,padla tady před časem tahle otázka.Nic proti,ale vy,kdo jste odpovídali nebo dali palec-víte o týhle provařenině nazvaná Řízkárna vůbec něco? Jsem zlatý,nepotřebuju palce,ale jde mi o logiku .Díky za odpověďi nebo reakcihttp://www­.odpovedi.cz/o­tazky/co-udelala-restaurace-rizkarna-ultralevicakum

Nejlepší odpověď
sesednizkola

Tak ja jsem zase naopak bez bodu a to tricko by mi hodilo se tak bodujte. Jinak to bude asi tady popsane http://levaper­spektiva.cz/clan­ky/probehl-verejny-protest-proti-nevyplaceni-mezd-v-restauraci-rizkarna/

Další odpovědi
briketka10

O této „provařenině“ nevím vůbec nic 😁

gecco

Vím o tom jen z médií, ale z logiky věci – pro mne, vyplyva, že

  1. nemusím pracovat tam, kde nechci
  2. nemohu se ‚spravedlnosti‘ domáhat útokem

Ty o tom víš něco bližšího???
___
Taky su „zlatý“, ale pokud potřebujes, pomuzu…

Klaproth

Práce na černo s sebou nese rizika, mezi nimi je i nevyplacení mzdy. Ale s tím snad každý, kdo nastoupí do práce bez pracovní smlouvy, musí počítat.

briketka10

Mám také zkušenosti z ÚP, kde leží kdesi na stolku
hromada letáků od nedůvěryhodných firem a lidi si
jich kolikrát ani nevšimnou, protože z nich nekouká
nic dobrého. ☹
Maximálně na vývěskách je nějaká brigáda na sběr
jahod, jablek atd.

mojitek

Klaproth : hm,to je jako kdyby slečně,kterou někde brutálně znásilnili vyčítali,že si za to může sama,že se měla oblékat méně vyzývavě…

gecco

Mojitku – to je úplně jiný – „hřiště“…
😉
Pokud někdo pracuje načerno, jedná protiprávně – a měl by si být vědom možných problémů…
Slečna, která je aspoň jakžtakž oblečená, protiprávně (podle práva ČR) nejedná…
_____________­__________________
To by mně zajímalo, co tě na té kauze tak nazdvihlo…
😉

mojitek

gecco,přirozeně nevíš jak to v gastronomii chodí.Jak jistě víš,tak normální -a dle zákona- má zaměstnanec nastoupit až po podepsání smlouvy.Jenže takhle to v gastru prostě nefunguje.Nejdřív tam šrotíš jeden den a pak ti vedení dá vědět zda jsi přijat nebo ne.No a pokud se jim zamlouváš,tak ti řeknou ano,s tím,že ti smlouvu připraví-příští směnu a podepíšete při nástupu.Jenže ve většině případů jsou to jen sliby s tím,že vedení to vždy o další den protáhne,pak o další,pak zas že bude mimo město atd atd. A ty už tam děláš třeba 2 tejdny a na černo.Co teď? Máš možnosti: říct jim,že jim na to házíš ee-ale tím jim daruješ 2 tejdny svýho života a zároven jim tímto věnuješ 2 tejdny svý práce,což je asi 100 hodin-za 0 kč.Anebo pohrozit,že to oznámíš úřadům.Ano-oni by třeba dostali pokutu ,jenže i ty vyfasuješ až 100.000,– pokutu. Anebo : budeš dělat pokorně až do konce měsíce s tím,aby nebyli „naštvaní“ a neměli důvod ti říct-„tak táhni zadara odkud jsi přišel“. Je to začarovaný kruh,prostě. A možnost: tak prostě do takový práce kde ti nedaj hned ráno v den nástupu podepsat smlouvu-nechoď a jdi jinam…prostě nefunguje,to bys totiž nemohl dělat nikde v gastru.Mimoto na pásce máš jen minimum a zbytek ti vyplácí na ruku.Takhe jak jsem to popisoval to chodí v 98% zařízení.ÚP to dobře ví..a nic se neděje.

gecco

Ne, nevím, jak to chodí v „gastro“ – ale:

  • nemám problém odpracovat směnu zdarma (i když i to by mi bylo ´protivné´ – od toho je zkušební doba)
  • nemám problém na další směnu nenastoupit, pokud zaměstnavatel nedodrží slib – nemám rád nesolidní jednání (chceš mne? – OK, dej smlouvu…; varianta, že ode mne zaměstnavatel oprávněně očekává loajalitu a slušnost – ale sám se tak nechová, je pro mne nepřijatelná)

___
„Takhle, jak jsem to popisoval…“ – věřím, že existují podniky, kde to takto funguje. Nevěřím ale, že je jich „98 %“ – na to znám příliš mnoho kuchařů i pinglů – a i majitelů hospod…
😉

mojitek

ale já taky nemám problém odpracovat 1 směnu zdarma.I když teda nevím proč bych měl nějakýmu vych.anýmu zbohatlíkovi darovat nějakých 1.000 kč.Ale dobrá,pokud bych tam měl zůstat,tak tahle oběť je vcelku přijatelná. No jo,jenže pokud ti tam náááhodou přijde kontrola,tak platíš pokutu do 100.000,– i za ten 1. den,nebo hodinu,prostě.Nikdy nevíš,náhoda je blbec.Ale tady hlavně vůbec přeci nejde o ten jeden den. Jde o to,že pokud by ses zachoval jak píšeš,tak to bys musel přejít na úplně jiný obor,tohle je totiž naprosto normální.Píšeš,že znáš hodně pinglů i majitelů…noo,já v tom dělám už dobrých 20 let,a znovu potvrdím,že takhle jak jsem psal se chová 98% zaměstnvatelů,a to jsem nedělal nikdy v žádným pajzlíku,spíš naopak. Trošku jiná situace je v hotelech,ale i 5* hotel není na tom z hlediska dodržování prac.práv nějak z obliga.Prostě ten pan Řízkárna není žádný chudák na kterýho jsou všichni jenom zlí. Je to šmejd.

mojitek

No,na FCB v sekci gastronomie / kam NEchodit pracovat má Řízkárna takzvaně ,,,,místo na výsluní :D

gecco

FCB mne nezajímá, nemám tam ani účet…
___
Mas svědectví hodnovernych lidí – a můžeš mne s nimi i seznámit???
Osobně???

mojitek

no já vím,FCB beru s rezervou,ale nicméně o týhle Řízkárně se debatuje už dlouho -nejen mezi lidmi co se pohybují v gastru.Je to něco jako H System ve stavebnictví …abych to nějak přiblížil. Mimoto na tom FCB v jedny skupine před nedávnem nabízeli volné místo pingla a lidi už je posílali do háje s tím,že sice chtějí pracovat,jenže ne zadara. Psali tam zkusenosti lidi co tam měli tu čest makat,no hnus.

gecco

Mojitku

  1. informace z médií si VTfiltruju
  2. informace JPP (FCB) neberu na vědomí

___
Opakují – „Mas svědectví hodnovernych lidí – a můžeš mne s nimi i seznámit???“
Pokud ano – a budou verohodni, pokusim se pomoct…
Jinak takové krawiny povazuju za nefer nátlak zájmové skupiny kdovijakych lidí…

mojitek

osobně nikoho neznám,to je jasná páka. Taky info z médií filtruju.Já jen že i na pracáku v Praze před nějakým rokem ležely letáky ,důrazně upozorňující na tenhle podnik. Tak si myslím,že úřednice evidovali už pár nespokojených „klientů“ odtamtud. Já tam nebyl,nejsem nosítko. Ale děkuju 😉

gecco

Mojitku – neumím si představit, že by ÚP ´organizoval´ nějaké letáky (má úúúplně jiné možnosti řešení zaměstnavatel­skozaměstnanec­kých konfliktů – takže je tam (řekněme) mohl na stolek položit nebo na vývěsku připíchnout kdekdo…
___
Pokud bych já oprávněně řešil problém (např. nevyplácení platu) se zaměstnavatelem – tak jej naprosto legálně ´zlikviduju´ (FÚ, ÚP, SUIP, OHES…) – ale nebudu mu zapalovat provozovnu ani auta – tohle opravdu vypadá (sorry) na zhrzené vysmažené vypatlance…
___
Ale – nemáš zač…
😉

mojitek

ale já netvrdím,že ÚP zhotovil letáky.Ty letáky byly v čekárně, jak na stole tak i na nástěnce.A to na takovém místě,že cca 10 pracovnic o tom vědělo.Proč to nesundali?Protože měli svědectví xxx lidí co u nich byli evidováni a dozajista se pochlubili.Kdyby šlo o jednoho zhrzeného zaměstnance,navíc smažku-jak se někdo domnívá,nebo spíš jak se trapně vymlouvá "pan podnikatel a majitel toho průseru"tak by se to samozřejmě neřešilo,a rozhodně ne já. Jenže tady jde o docela dost lidí.Navíc ti lidé co tam byli a jsou ted jinde ..jsou spokojeni a s nima i zaměstnavatelé.