Proč to odnesla kukačka?

Proč zrovna tenhle pták je odsouzený k tomu,že musí v pravidelných intervalech vylézat z hodin a vydávat zvuky?
Třeba se jí i nechce.
Taková vrána – ta by to určitě zvládla také.

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že kvůli tomu, protože kukaččino kukání v přírodě se počítalo. Kolikrát kukačka zakuká, tolik roků budu žít. Nebo se také odhadovalo podle jarního kukání, jaké bude počasi. Nebo se objevila i v písničce Žežuličko,kde jsi byla, proč’s tak dlouho nekukala – ptala se nastávající nevěsta.

Samozřejmě že i jiní ptáci vydávají zvuky, ale ne vždy jejich „odpověď“ vyhovovala. Třeba křepelka chtěla „pět peněz…“.

Proto i v hodinách znamenalo kukaččino kukání, že se třeba za x hodin uzdravíme nebo něco se nám splní. Nebo kukačka zkouší, zda ještě proleze dírou v hodinách – co když by skutečná kukačka nasadila vejce do hnízda, z něhož by se kukaččí mládě nedostalo ven?

Hodinář, který kukačku do hodin vložil, zřejmě počítal, že majitelé hodin podlehnou pověrám a budou se řídit kukaččinou předpovědí. Co kdyby …

Vrána má nepříjemný zvuk a její krákání znamená přechod mezi životem a smrtí, považuje se za posla zlých zpráv. Rovněž je to nespolehlivý pták – když ji Noe vyslal zjistit, zda už voda opadla, nevrátila se.

Kdysi jsme doma měli krásné dřevěné hodiny s kukačkou, ale na noc jsem je „vypínala“. Nemohla jsem si na její kukání zvyknout.

Další odpovědi
tom004

A co má dělat? Vejce roznese po okolí, tak co doma.

led

Kukučka odovzdá vajce do porodnice, o mláďatá sa stará vtáčia obec, tak nech aspoň niečo užitočné robí…
Vrana jedine, ak máte dosť syru…
…a líšku (Ezopové bájky)

venkovan

S tou kukačkou je to pech. V zimě mi odlétne a nevím kolik je hodin. Nicméně za pár měsíců se vrátí.