postcd

Proč to je/není vydírání kdy se pohrozí žalující straně "proti"žalobou?

V televizních seriálech o právnících vidím, že jeden člověk žaluje druhého. každý má svého advokáta. tito 4 se sejdou a přijde na to, že jeden z advokátů pohrozí protistraně, že když oni něco zveřejní/řeknou­/udělají při soudním přelíčení nebo když podají trestní oznámení, tak že oni zase je zažalují z nějakého jiného důvodu a zmíní ten důvod.
Tak se chci zeptat proč to je/není vydírání.
Vydírání: http://www.bkb­.cz/pomoc-obetem/trestne-ciny/vydirani/

A nebo když někomu pohrozím (ústně/textem), že pokud něco udělá, tak já udělám něco – tak to je vydírání za které půjdu pravděpodobně „sedět“
Doplňuji:
mě to jako těžká újma přijde, jelikož ten komu je tou žalobou „vyhrožováno“ si např. uvědomuje že přijde o velké peníze nebo třeba celou svou firmu a spousta nervů okolo toho, otázka je tedy co je ta „těžká újma“ asi

Nejlepší odpověď
klumprt

Podání žaloby není násilí ani jiná těžká újma. Je třeba méně koukat na právnické seriály a pečlivěji číst zákony.
Doplňuji:
Nahlédněmež do § 122 odst. 2 tr. zákoníku, co se rozumí těžkou újmou na zdraví:

Těžkou újmou na zdraví se rozumí jen vážná porucha zdraví nebo jiné vážné onemocnění. Za těchto podmínek je těžkou újmou na zdraví

  1. zmrzačení,
  2. ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti,
  3. ochromení údu,
  4. ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí,
  5. poškození důležitého orgánu,
  6. zohyzdění,
  7. vyvolání potratu nebo usmrcení plodu,
  8. mučivé útrapy, nebo
  9. delší dobu trvající porucha zdraví.

Ve skutkové podstatě trestného činu vydírání jde obecně o nějakou těžkou újmu, nejen na zdraví. Ale zřejmě o nějakou srovnatelnou újmu s těmi zdravotními v § 122. Napadá mě třeba zapálení nemovitosti – klasické výpalné. Nebo zveřejnění jistých fotek z vířivky a na to navazující perspektiva rodinného rozvratu a kariérní krach. Žaloba není těžká újma, prostě ne. Je to jen víceméně běžná životní štrapáce.

Další odpovědi
setapouch

Pokud chce někdo využít svého práva nebo má někdo nějakou zákonnou nebo smluvní povinnost splnit nebo strpět, nedá se to brát jako újma.