talka

Proč teď křesťané(?) říkají jen „Pochválen buď Ježíš Kristus“?

Proč se vypustilo „PÁN“ Ježíš?

Nejlepší odpověď
annas

Už původní pozdrav je upravený z " Buď pochválen Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista" (Breviář). . V současnosti se opět zkrátil o vynechání slova „Pán“. Ale určitě se užívají oba.

Jeden důvod vidím v tom, že vánoční koleda se jmenuje Pochválen buď Ježíš Kristus – takže zkrácení podle ní.

Ten druhý důvod spočívá zřejmě v tom, že „zevšedněl“, je na tuto moderní dobu příliš dlouhý. Takže většinou starší generace užívá pozdrav delší, ti mladší zkrácený. Samozřejmě tento pozdrav se užívá v kruhu věřících., svědčí o jejich duchovním založení.

Něco ke světským pozdravům.
Ty se dokonce komolí, mnozí je považují za namáhavé, osobně je obtěžují, proto je pozdrav zkracovaný, někdy chybí.
Nějak se ztratilo úsloví, že pozdavit je slušnost, odpovědět povinnost …

Další odpovědi
setapouch

Je to přirozený proces, který byl k dokonalosti dotáhnut Čeňkem Jirsákem (válenpajštus). Jinak původně to docela určitě bylo Pochválen buď Pán (Bůh) A Ježíš Kristus.

Agneta

Řekla bych, že s tím pámbů nemůže souhlasit:DDD

marci1

Myslím si, že je možno použít oba dva tvary : Ježíš Kristus i pán Ježíš Kristus.
Doplňuji:
Opr. : … Pán Ježíš Kristus …

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lau­detur_Jesus_Chris­tus

badisko

No ty by jsi rikala bratru Pane ? …vzdyt jezis kazal …ze jsme vsichni bratri a sesty …prece se nad nikoho nepovysoval …nechtel mikoho ovladat a urcite nechtel byt nic vic ..
Ikdyz ja jsem v tom mozna oplne vedle …:D ..jsem pagan take nerikam pane boze ..:D jen boze ci bohove …proc by jste to zrovna Vy meli mit jinak ?… Mne naopak zarazi uplne jine veci co se tykaji (hipika na krizi) a proc se mu nerika pane ..to je ta posledni vec …

postcd

asi to není tak důležité (pro ně), navíc lidi mají tendenci zkracovat, zjednodušovat když mají něco říct

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.