Proč je úročení vkladů v bance tak nízké?

Zdá se mi směšné, když banky nabízejí úroky z peněz uložených v jejich pokladnách, několik desetin procenta. Neumějí je tzv. rozmnožit lépe? Nalákají klienta na počáteční úrok a během roku ho mění, samozřejmě směrem dolů, a nakonec dostane klient ročně z milionu 5tis.kč. Některé banky to omezují max. vkladem. Zdá se mi, že banka žije z poplatků a úroků z půjček a tam to končí. Je mi jasné, že zde někdo odpoví „tak si je rozmnož sám a líp“, ale ptám se, jak to ne/umějí banky.

Nejlepší odpověď
arygnoc

pretože zámerom banky nie je, aby ste si korunky šetril, ale aby ste si peniaze požičiaval.
samozrejme, za vyššie úroky.

😉

Další odpovědi
Hlada

Banky zajišťují především peněžní transakce, Dále pak poskytují nejlevnější úvěry a nejbezpečnější uložení peněz. Z hlediska ekonomického trojúhelníku výnos x riziko x likvidita v tom není rozpor. Pokud někdo chce vyšší výnos, musí jít do vyššího rizika nebo horší likvidity. Nejde tedy o to, že by to neuměly, ale nejsou tak zaměřené.

ReHu

Banky už dávno neslouží tomu, aby úročily vklady.
Na tom moc zisku není.
A banka, jako všichni ostatní, chce vydělat.

lexx

víš jaké jsou platy, příjmy v peněžnictví ? to nevyděláš za rok co střední referent banky za měsíc no a potom, musejí profinancovat ztrátové investice, nedobytné úvěry, pohledávky, ví se to předem, korupce jenom kvete a z cizího krev neteče…