dgfdgf

Proč tady nejsou napsaný David a Šalomoun? Oni nejsou historicky doložený?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Judsk%C3%A9_kr%­C3%A1lovstv%C3%AD#P­.C5.99ehled_jud­sk.C3.BDch_kr­.C3.A1l.C5.AF

Jak se nazýval ten státní útvar kterýmu vládl Šalomoun? A jaký všechny státní útváry byli na území dnešního Izraele?

Nejlepší odpověď
annas

K doplnění otázky

" Podle archeologů byl dnešní Izrael osídlen již před několika tisíci lety. Asi před 5.000 lety obývali tuto zemi příslušníci západosemitských kmenů – tzv. Kananejští – po nich se tehdy Izrael jmenovala Kanaán (země purpuru).

Psaná historie začíná až Abrahámem, který přišel z Mezopotámie kolem roku 1950 př.Kr.

Izraelské království – údaje o době se liší v různých zdrojích – cca od roku 1025 př. n.l .

"Saul byl první izraelský král, byl synem Kíše. Králem byl 40 let (asi 1050–1010 př. n. l.)

David byl podle Bible druhým Hospodinem pomazaným králem sjednoceného Izraele a panoval patrně v letech 1013–973 př. n. l.

Šalomoun byl králem jednotného Izraelského království. Vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l. (další možné datum úmrtí 933 př. n. l.):

Další vývoj Izraele v odkazech – např.

http://izrael­.orbion.cz/stat/pru­vodce/historie-v-datech-2141/
http://www.de­jepis.com/uceb­nice/izrael/

Další odpovědi
Lamalam

Článek je o judském království, oba jmenovaní působili ještě před jeho vznikem.

ivzez

Stránka v odkazu uvádí judské království a judské panovníky až od roku 931 (Rechabeám) do roku 586 (Sidkijáš) př. n. l. (I u Izraelského království jsou panovníci uvedeni až od roku 931.)
___

David a jeho syn Solomon (Šalomoun) měli vládnout přibližně
v době 1005 až 931 př. n. l. (Solomon cca od r. 970 do 931).

Více k Davidu a Solomonovi:
http://www.de­jepis.com/slav­ni-vladci-david-a-salomoun/

_______
Doplňuji:

Vypadla mi (asi) nejdůležitější část:

Historikové/vědci jsou na pochybách, jestli jsou David a Solomon historickými postavami. Na to, jak velké říši měli vládnout, je překvapuje, že neexistují téměř žádné podklady ani v sousedních zemích…

bububabu

David a Šalamoun nebyli Judskými králi ale králi Izraelskými.

Severní království Izraele (Izrael, Efraim, Severní království) a Judské království (Judea, Juda, Judsko, Jižní království) . Šlo vždy o dvě nezávislá kmenová uskupení, kulturně a jazykově příbuzná.