Natttýsek

proc straka krade

Nejlepší odpověď
Lucijej

O zlodějském chování straky jsme někdy slyšeli snad všichni, sám znám přirovnání „krade jako straka“ již od útlého dětství. Čili nade vší pochybnost straka obecná (Pica pica) krade jako straka. Ale proč tak činí, za jakých okolností, případně jak často, na to se odpovídá poměrně nesnadno. Proč nezačít u nás lidí: nám se také líbí blýskavé předměty. Třpytivé šperky nás jistě mohou lákat spíše svou finanční hodnotou, nicméně jablonecká bižuterie je z tohoto hlediska přitažlivá již méně. Přesto ji významná část lidské populace hodnotí kladně, a to i poté, co se provalí, že diamanty zastoupilo sklo. Dokonce i afričtí domorodci, jejichž životní hodnoty by průměrný Evropan považoval minimálně za zpřeházené, jsou ochotni za „bijoux“ vyměnit ledasco. Lesklost je prostě v přírodě vzácná a zvláštnosti jsou hodny pozornosti. I strakám se kousky lesklých plíšků mohou líbit, protože je příroda naučila dávat přednost lesku per svých partnerek, a snad i proto, že se chtějí vlastnictvím lesklého předmětu odlišit od ostatních či získat pozornost opačného pohlaví. Lákání samiček na zvláštní předměty včetně těch blýskavých je časté a dobře popsáno u lemčíků (Ptilonorhynchi­dae). Tito australští ptáci svůj poklad hromadí kolem speciálních, k námluvám určeným loubí. Není mi ale známo, že by někdo seriózně popsal podobné chování u strak. Dokonce ani to, že by se ke sběratelství uchylovali jen samci. Přesto by mě nepřekvapilo, kdyby i u nás hojní černobílí ptáci využívali svůj lup k vyšším cílům.

Zdroj: http://www.na­tur.cuni.cz/fa­kulta/aktuali­ty/proc-straky-kradou-leskle-predmety-27.6.2012-lidove-noviny

Další odpovědi
lukas.zmizik

doporučuji si něco přečíst o chování straky všeobecně. mít ji doma je asi jako vychovávat zlobivé dítě s tím, že z toho nikdy nevyroste, bude dělat jen naschvály a vlastně bude zkoušet všechno co nesmí a za co dostane kartáč… navíc se dožívá několik desítek let…

kdysi jsme chovali krkavce a ten si taky schovával všechno lesklé, co se mu líbilo. a létal si pro to klidně i k sousedům do otevřených oken. a nemělo to jiný důvod než ten, že se mu to líbí…jedná se o velice inteligentní ptáky

Drap

To je vlastnost všech krkavcovitých / kam patří i straka/ že si rádi odnášejí do hnízda lesklé předměty.

beer

Nejenom straka, ale jak už bylo řečeno, všem krkavcovitým se jednoduše lesklé a třpytivé předměty líbí a proto je shromažďují. Jako kluk jsem měl ochočenou kavku, pak straku a když jsem si na dvorku opravoval bycikl, všechny šroubky, matičky i ventilky musely být mimo jejich dosah.
Jiní ptáci si například staví okázalá hnízda, další mají nápadná pera – což se zase líbí samičkám.
Doplňuji:
Sorry – „bicykl“ je správně češtinářsky ))