Hakunamatata

Proč stojí meloun v Norsku 4× více než v ČR?

Jak to mám vystudovaný, tak to prostě nechápu. Když neberu v potaz to, že tam jsou také mnohem vyšší mzdy. Je jasné, že cena se tvoří podle toho, kolik jsou lidi ochotni za ten produkt zaplatit…

ALE

Vezměme si třeba nějaký obchodní řetězec, který působí jak v ČR tak v Norsku. Nakoupí někde hromadně od pěstitele v Izraeli meloun za 5 Kč/kg. Ty co doveze do ČR pak prodává za 10 Kč/kg a ty co doveze do Norska prodává za 40 Kč/kg. Vzhledem k tomu, že pořizovací cena je stejná, pak logicky musí mít v Norsku neskutečný zisk.

Konkurence přece existuje i v Norsku a tak přijde další řetězec, který melouny nakupuje taky za 5 Kč/kg a může je pěkně krásně prodávat za 35 Kč/kg, další za 30 Kč/kg a tak pořád dále, až se cena ustálí na nějaké s přiměřeným ziskem. Ale není tomu tak. Proč?

Nejlepší odpověď
anonym

Proboha, jenom to neříkej nikde nahlas, nebo už na melouny mít příjmy nebudeme.

Částečně lze započíst do nákladů vyšší částku na přepravu (pokud melouny z Turecka nejsou převáženy výhradně lodí), protože trasa Turecko-Česká republika je kratší než Turecko – Norsko.
No a potom máš pravdu v tom, že se jedná o obchodní strategii. Podle té je logické, že třeba města, kde bydlelo hodně havířů, měla výrazně nižší nákupní ceny, než místa, kde se doly nenacházely.
Laik by si řekl, že by to mělo být obráceně, že tam, kde se méně vydělává, mají být nižší ceny. Obchod ale funguje opačně – kde se více vydělává, nakoupí spotřebitelé více zboží. Proto toto zboží může být levnější a prodejce si vydělá přesto více.

Další odpovědi
autacek

V zemích s vyšší cenovou úrovní jsou pochopitelně vyšší i všechny ostatní náklady prodejce, tedy pronájmy, režie, mzdové náklady, atd. atd.

Rozdíl ve vzdálenosti přepravy je v případě dopravy těchto zemědělských komodit takřka zanedbatelný (třeba obdobně jako u banánů).

Cena se též odvíjí od kupní síly obyvatelstva, u nás by to za ty peníze nikdo nekoupil. Bohužel ale některé komodity si i u nás drží svoji světovou cenu, jako třeba energie či PHM.

Když si to zrekapituluješ v součtu, zisk tam vyšší je, ale není ten rozdíl tak drastický, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Zcela identicky jak na nepoměr ceny melounů můžeš nahlížet i na cenu lidské práce, kdy některé profese jsou v jednotlivých zemích zcela identické s těmi u nás, ale odměna za ně diametrálně odlišná.

Jsemtady

Jednak je to tam vetsi vzacnost a je to dal nez k nam. K nam trebas muzou vest i melouny z italie, francie, spanelska.. a jestlize mame italskej meloun levnej tak ani tureckej nemuze bejt drazsi. Dalsi vec je .. podivej se taky na kvalitu .. u nas to jsou kolikrat premrzle, prestarle okorale kusy, ktere by jinde ani nejedli. To je u nas takto se vsema potravinama ze nejsou kvalitni a proto kupujeme levny odpad co se jinde neproda. Ani bych se nedivil kdyby ten meloun u nas byl vratek z norska.
Mno co se penez tyce tak to samo ma taky vliv. To je kapitalismus, totiz v kapitalismus nikdy nebudou mit lidi dost penez, trebas kdyby stat zrusil dane tak by meli vsichni dost penez, ale prodejci by chteli taky a tak by zdrazili a vyslo by to na stejno. Takze i platy maji vliv na vyssi ceny, mne spis zarazi stejne ceny jako v nemecku za mnohem horsi potraviny, zde napr vidime 100%masa jen na obrazku.

anonym

pro autacek
„Zcela identicky jak na nepoměr ceny melounů můžeš nahlížet i na cenu lidské práce, kdy některé profese jsou v jednotlivých zemích zcela identické s těmi u nás, ale odměna za ně diametrálně odlišná.“

Ono to není jen v jiných zemích, ale konkrétně třeba u nás ve Škodovce.Stejné profese mají až o pět tisíc jinou mzdu v Mladé Boleslavi a jinou mzdu ve Vrchlabí.Když jsem po tom pátral, jak je to možné bylo mě odpovězeno toto: „Boleslav je ve středočeském kraji, blíže Praze a proto musejí mít dělníci více peněz, aby neutíkali do Prahy.A také tam je vyšší mzdový průměr proto se ho musí držet.
Vrchlabí je v Krkonoších, kde je menší mzdový průměr, takže nelze nasadit velké mzdy.Lidi by pak od jiných zaměstnavatelů buď utíkali do Škodovky a nebo na svých zaměstnavatelých chtěli také takové mzdy.“
Takže ono také záleží v jakém regionu je ten kdo poskytuje mzdu.