bolak

Proč Španělé pískali na krále?

Dokázal by mi někdo shrnout historii Baskicka a Katalánska do několika vět tak, abych pochopil, co se na tom stadionu dělo?

http://www.spor­t.cz/fotbal/la-liga/clanek/694225-barcelona-dostala-vysokou-pokutu-za-zneucteni-krale-a-hymny.html

annas: takže oni se chtějí oba dva odtrhnout a vytvořit vlastní státy?

Nejlepší odpověď
annas

" V sobotním finále španělského fotbalového poháru Copa del Rey proti sobě nastoupily katalánský FC Barcelona a Athletic Club z baskického Bilbaa.
Jednalo se o duel dvou národů žijících zejména ve Španělsku, které se nejenom v posledních letech silně proti svému mateřskému státu vymezují.
Pískot při španělské hymně je jedněmi chápán jako urážka státních symbolů, jež nemá obdoby, druhými jako svobodné vyjádření názoru.

http://nazory­.ihned.cz/komen­tare/c1-64103920-co-se-muze-a-nemuze-pri-spanelske-hymne-politicka-bdquo-dohravka-ldquo-finale-copa-del-rey

Souvisí to s historií… podrobnosti v odkazu
"V roce 1978 byla vyhlášena konstituce Španělska
Konstituce přidělila Baskicku autonomii, což pro baskickou vládu znamená, že můžou mít vlastní: policii, televizi, daně, školství – jazyk. To se ale nelíbí ETA (pol. strana: herri batasuna), dnes známa jako ,,Bildu“, protože ta chce kompletní nezávislost a odtržení od Španělska.

Situace v dalším autonomním regionu Katalánsko je podobná situaci v Baskicku.

Po vyhlášení konstituce v roce 1978 dosáhlo Katalánsko opět autonomie. S tím souhlasí strany jako PSOE, CIU (dříve liga), ale proti je stále ERC, která žádá nezávislost.

Je evidentní, že Baskicko i Katalánskou mají v tomhle ohledu mnohé společné, ale v mnohém se i liší. Baskicko má vlastní policii, školství, TV, daně – Katalánsko má to stejné, mimo daní – což je jeden z hlavních důvodů, proč se chtějí osamostatnit. V Baskicku se z daní odvádí nepatrná částka Madridu a většina peněz tak zůstává v autonomním regionu, což je však opačný případ Katalánska, protože Katalánci musí odevzdat všechny peníze Madridu a nezbude jim nic (a to je Katalánsko bohaté, protože je tam velký příliv turistů
Dalším velkým rozdílem mezi těmito dvěma regiony je existence ETA.

Španělsko v žádném případě nechce povolit odtržení Baskicka, tak Baskicko prostřednictvím manifestací a stávek žádá alespoň větší míru autonomie.
Katalánsko je v závěsu za Baskickem, ale jako první potřebuje zajistit, aby neodváděli tolik peněz španělské vládě. "

Baskicko x Katalánsko – Markéta Sedláčková

Literatura:
Garcia, F., Montero M.: Historia contemporanea del País Vasco. San Sebastián: Editorial Txertoa. ISBN: 84 7148 065 4.
Spolupráce s Vicente Huici Urmeneta – profesor vyučující na univerzitě Deusto (historie).
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Z95za5fx24sJ:­files.mezinarod­nivztahy.webno­de.cz/200000114-4b9a74c946/me­zin%25C3%25A1rod­n%25C3%25AD%2520vzta­hy%2520-%2520prezenta­ce.docx+&cd=4&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

Jo, vypadá to tak. Jak je možné přečíst, nejsou na tom stejně, proto zřejmě i ten vztah k symbolům.