bolak

Proč smí voják v zajetí říct jenom své jméno a hodnost?

Viděl jsem to v několika novějších filmech, kde toho zajatce týrají, trhají mu nehty, topí ho, značkují ho rozžhavenou tyčí a on se nechá a nic jiného než jméno a hodnost jim neprozradí. Přitom se ho třeba ptají jen na to, jestli má rodinu a podobné triviálnosti, které jim budou prd platný.
Co to má za smysl se kvůli takovýmhle informacím nechat zohyzďovat nebo i zabít?
Ta pointa mi vždycky nějak unikla.

Nejlepší odpověď
Drap

Je to hlavně v amerických filmech. Mělo by to být proto, aby nebylo vyzrazeno vojenské tajemství.

Další odpovědi
baghira

Barbakan: jméno, hodnost a evidenční číslo, které je v AČR shodné s rodným. Takže je stejně v háji :))

To neplatí jen v amerických filmech, ale je to v řádech každé běžné armády, včetně AČR.
Nic nejsou „jen triviálnosti“. Ony všechny informace se dají nějak využít – třeba i ty informace o rodinných poměrech se dají zneužít zpětně k nátlaku na dotyčného vojáka.

anonym

Ještě že nemusí prozradit své rodné číslo,to by se dozvěděli o zajatci prakticky vše.Kolik dluží na zdravotním a sociálním,zda řádně platí za odvoz popelnic,konce­sionářský poplatek atd. atd..

lexx

Jo, ale když se rozpovídá o triviálnostech tak už to jde jako po másle, jméno, hodnost velitele pluku, početní stav vojáků, výzbroj, taktický plán operací atakdále. Jinak nevěřte že nepromluví, promluví, klidně zradí kamarády, vlast, stačí píchnout malou dávku nějaké drogy a je to.

Jikra

Protože podle Ženevské konvence je to povinen sdělit.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%A1le­%C4%8Dn%C3%AD_za­jatci