bolak

Proč slunce nezachází, ale zapadá, když vychází?

Nejlepší odpověď
Drap

Mohlo by to tak být, ale potom by se západ musel jmenovat záchod a křížilo by se to s již existujícím pojmenováním jednoho zařízení.

Další odpovědi
annas

Protiklady – východ – západ. Vycházet (vyjít) – zacházet (zajít). Jde o synonyma. Záleží na kontextu. Užívají se všechny výrazy ve vztahu k nebeským tělesnům – objevení se na obloze, nebo zmizení z oblohy.

Slovesa mohou být užita i s příponou ne. Opět záleží na kontextu. Ať vám slunce nezachází .. třeba obrazné použití.

Pro zajímavost. Původně protikladem východu slunce byl jeho záchod. Místo kde NĚCO zacházelo., tedy slunce. Dnes se záchod používá jako místo, kde NĚKDO zachází.
Doplňuji:
Patří s předponou ne.

Jinak diskuse.

mosoj

U nás zapadá, ale zase nevypadá.

quentos

Ale zachází, jsou to v tomto kontextu synonyma. Cožpak neznáš písničku „Nezacházej, slunce“?
Naopak logičtější otázka by se nabízela, když večer slunce zapadá, proč ráno nevypadá.

iceT

Protože když se při západu pohybuje směrem dolů,tak to evokuje pohyb padání,proto zapadá.Ohledně vypadávání když vychází již odpověděl mosoj,ale u nás pro změnu slunce vylízá,když vychází.A večer může nezapadat ani nezacházet ale zalízat,třeba…a není to nic společného s lízáním…:-) zmrzliny.