Proč slovní spojení třídní učitel není obrazné pojmenování? Co potom to je? Díky:)

Nejlepší odpověď
annas

Třídní učitel je souslouví – má platnost jako celek. U sousloví třídní učitel nejde o žádné přenesení významu. Stejně střední škola, základní škola. Mým učitelem je třeba p. Novák, ale mým třídním učitelem je pí Kohoutková.

Obrazné pojmenování je pojmenování, které je nepřímé, obrazné – základní význam se přenáší na základě podobnosti, věcné souvislosti atd.

Příklad přeneseného významu (obrazného pojmenování) – zlaté Slunce – podobá se zlaté barvě, město čeká – čekají lidé, kteří ve městě bydlí, perly rosy – kapky se podobají perlám atd.

Vl. věd.

Další odpovědi
anonym

Je to konkrétní pojmenování pracovního zařazení pedagoga.
Učitel, který má na starosti konkrétní třídu, je jejím třídním učitelem. Z toho pro něj vyplývají další závazky a služební povinnosti.

Syd

Není to obrazné pojmenování, protože ten učitel opravdu je třídní. Slepá mapa ve skutečnosti přece neni slepá (slepý může být člověk atd.). Už si nepamatuju ty další možnosti, co u toho byly, ale taky to byly takový přenesený významy.
Doplňuji:
a, tady to je http://www.no­vamaturita.cz/in­dex.php?id_do­cument=1404035675­&at=1
… pomsta ve skutečnosti neni sladká – neochutnáváš jí a nechutná sladce, medvědí služba taky neni medvědí, protože by jí provozovali medvědi

Conchus

Třídní učitel je funkce, dokonce i extra honorované. Obrazné pojmenování je třeba třídní nepřítel.