MonkeyKing

Proč slavíte Vánoce?

Proč slavíte narození nějakého tesaře, který se narodil před ,,2014 lety"?
Proč je slavíte, ačkoliv jste nevěřící? (a nevymlouvejte se na děti)
Má to dnes vůbec smysl, když si dárky můžete dát třeba k narozeninám nebo svátku?

Nejlepší odpověď
Emefej

Slyšel jsi někdy o slunovratu? Nepleť do toho náboženství.

Další odpovědi
MirKop

My to doma bereme automaticky, prostě se to slavilo a slaví se to

zjentek

protože celková atmoška, v čele se státními svátky, hraje „o vánocích“ tak dokonale na city, že vzdorovat dokáže jen citově otrlé chladné hovado a tak silnej je v dnešní šaškovské době už málokdo

dudu

Tesařem byl nevlastní otec Josef, ale Ježíš byl z dnešního pohledu spíše kverulant a revolucionář. Nebo se mýlím.

marci1

Slavíme a Vánoce se slavily dávno před vznikem křesťanství. 🙂
„Vánoce se slavili v mnoha kulturách již od pradávna, mnoho tisíc let před tím, než vzniklo křesťanství. Mnoho starověkých kultur slavilo znovuzrození Slunečního Boha a jeho návrat k lidem, které předtím postupně opouštěl. Neexistuje naprosto žádný důvod, proč by si tuto oslavu zrození Slunce měli z nějakého důvodu monopolizovat křesťané.
Starověcí Egypťané uctívali novorozence Hora a jeho panenskou matku Isis. Žide slavili Chanuku 25. měsíce Chasleu. Peršané uctívali boha Mitru, o kterém věřili, že se zrodil z panny 25.prosince, aby vykoupil lidstvo z hříchu; a Mitra měl velmi silný kult právě ve starověkém Římě, kde během velké oslavy Saturnálií slavili společně lidé všech vyznání. V severských germánských zemích se slavil svátek Yule, vázaný právě k zimnímu slunovratu symbolizovaný kruhem Slunce, které také značilo jednotlivá roční období.
Slované slavili v tomto období svátek Kračůn (někdy také personifikován i jako přímo bůh a stotožněn s Dažbogem). Během nejdelší zimní noci přebírali nad světem vládu zlí duchové a Černoboh. V tento den 22. prosince je bůh slunce Dažbog (jinde i Chors či Svarožic) poražen Černobohem a vzdává se tak vlády nad světem. 23. prosince se potom Dažbog znovuzrodí a stává se novým sluncem, Božicem, božím synem nebo také Koledou. Oslavu narození páně Božice potom Slované slavili tak, že koledníci chodili po sousedství s figurkou dítěte nebo slunce, zvěstovali tu dobrou novinu a zpívali koledy. Sousedé jim potom dávali malou výslužku a dárky – koledu.
V kruhu rodinném se Slunovrat slavil společným jídlem při svíčkách, ke kterému byli pozváni domácí duchové a duchové zemřelých. Prováděli se různé magické rituály, krájely se jablka, házelo se hrachem o stěnu a odhadovala se tak příští úroda, zdravá jádra rozlousknutých ořechů znamenala zdraví a tak dále a tak podobně. Spoustu těchto regionálních zvyků a magických úkonů znáte jistě i vy sami.
Po zimním slunovratu následovalo 12 dnů a nocí (odtud dvanáctinoce, naše vánoce), kdy síly temna vedené Černobohem (někdy Velesem) měli navrch nad ještě slabými silami světla a Slunce. Tyto noci byly považovány za nečisté. Doba temna byla zakončena oslavou příchodu tří králů, pravděpodobně symbolizovaných třemi jasnými hvězdami v pásu Orionu, kteří zvěstují příchod nového boha. Ukazují na obloze k místu, kde vyjde na východě jasná hvězda – Sírius. Tyto tři hvězdy jsou ještě dnes v některých částech Evropy známy jako tři králové a tato symbolika je známá i z Egyptských mýtů.
Naše oslava Vánoc je tedy součástí bohaté mytologické tradice která se pne tisíce lety do minulosti a je společná většině Indoevropských národů. Jednotlivé vánoční zvyky a symboly se prolínají mnoha národy a epochami a tvoří tak společnou a pestrou mozaiku oslav, které jsou a vždy byly spojovány s magickým obdobím kolem zimního slunovratu.“ 🙂
Autor : Slávek Černý
http://www.osa­cr.cz/

anonym

Svátek slunovratu s vánocemi respektive se štědrým dnem nic nemá,to pohani/wicca slaví 22.12.YULE,ale je fakt,že mnoho prvků římani převzali nejen od pohanů a pokrytecky vše obrátili ve svůj prospěch.K vánocům mám uvolněný,spontánní přístup,takže se přispůsobím zlehka atmosféře s klidem.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ag­nosticismus

teufl

Mimo jiné už jenom pro to, že Evropská civilizace je žido-křesťanského původu. Dobře, když vynecháme dny jako Vánoce a Velikonoce, promítá se to mimo jiné i do naší mluvy … Kolik výrazů, které používáme je z bible si ani neuvědomíme.
Např.: (když pominu zvolání jako „kristepane“, „ježiš“, ježišimarja", …); Třeba růžná přísloví: Oko za oko zub za zub.; Nebo pojem: 10 Egyptských ran; benjamínek, archa, Šalamoun (jakékoliv spojení s ním) … Pak to samozřejmě i dojíždí do takových pojmů, které se už tolik nepoužívají a každý o nich ví, že jsou z bible jako: Jidášův polibek, David a Goliáš (jsou jako D a G), jobova zvěst (jobovka) …

Byla bych nerada, ay tento text vyzněl jako: „Jsem z žido-křešťanské civilizace, tak se podle toho chovejme“, jenom konstatuji, že to tak je a ač to byla dávná minulost, zvyky zkrátka zůstávají … V jednodušší formě si můžeš říct, že co se jednou stan tradicí nebo jakýmsi zvykem (uplně jednoduché přirovnání: Když potkám někoho známého, tak ho pozdravím).

gecco

Jsem nevěřící a na děti se nevymlouvám…
Takže neslavím…
;-D
Dárky dávám naprosto nezávisle na kalendáři (prostě když chci) a tesaře ´neřeším´ (ani jiné z/věrozvěsty)…
Jen je fakt, že na ten slunovrat se opravdu koukat dá – ideálně z vysokého kopce a ´z´ mimo civlizace (ať neruší světelný smog)…
Osobně to mám vyzkoušeno z ´pod´ vrcholu Vel´kého Javorníka (vzdálenostně cca 200 m, výškově tak 10) – pravda, až na Silvestra, ale zato za naprosto dokonalé viditelnosti, vleže na zádech (v navátém sněhu, takže v měkúčku) a s lahví slivovice u ruky… To sa to pozorujú hvjezdy…
😉

ivzez

Já vánoce neslavím.

Awe

Přesně z těch důvodů co jsi řekl je neslavím…Taky mi to příjde na hlavu, slavit křesťanský svátek když nejsem křesťan…To rovnou mužu slavit chanuku nebo ramadán

Martin Tomča

Já se vymluvím na děti, lépe řečeno na sebe. :D

anonym

Protože se na děti nevymlouváme,my jsme taky byly děti,tak to dál předáváme,
Smysl dávat dárky určitě má.
Slunovrat je taky krásnej,