Kelt

Proč si jména a vlastnosti trochu odporují?

Lidé dostali příjmení podle charakteristických rysů, povolání atd., např. Kovář, Nový, Novotný. Ale dnes se někdo jmenuje Kovář a neumí vzít kladivo do ruky, Pospíšil je pomalý, Malá je vyšší než já, Nagy (velký) je malý a tak bych mohl pokračovat. Charakteristické rysy by měly zůstat zachovány. Znáte další příklady? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Užívat příjmení uzákonila Marie Terezie, i když vznikla dříve. Navíc některá povolání zanikají, takže se v nich nemohou uplatnit. Jiná příjmení vznikala podle vzhledu – nomen omen – např. Tučný, Zubatý atd.

Když byl někdo před 300 lety kovář povoláním, měl i stejné příjmení, to neznamená, že současný potomek bude pracovat jako kovář. Přece se potomci ženili, vdávali, takže geny se míchaly atd.

Copak se vždy dědí povolání z otce na syna? Musí mít potomek velké zuby? Příjmení odkazují na minulost, i když některá se hodí i na současnost …

Loukota – je učitel, nedělá loukotě do dřevěných kol; Poruba nemusí žít na pasece; Tesař – učitel; Holub – technik – ale že by se naparoval jako pták holub, není pravda. Ani nechová holuby. Malý je velký – existuje přece tzv. sekulární trend atd.

Podívejte se omen nomen, kdy vazba příjmení a povolání existuje, ale nemusí souviset s plvodním významem příjmení na rozdíl od minulosti.

Zubatá může být zubní lékařka, Štětka – malíř pokojů , Balík – pracuje na poště atd.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-co-je-to-nomen-omen
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-nektera-jmena-ci-prijmeni-nomen-omen
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-do-cestiny-preklada-latinske-nomen-omen-resp-co-to-znamena
atd.

Další odpovědi
zjentek

..protože se dědí.

lexx

tomu se říká nomen omen…měli jsme na VŠ prof.Zlého, znal jsem hajného Lišku, pekaře Buchtu a ředitele ornitologické stanice Sokola, gynekologa doc.MUDr.Šuka
a velitele naší roty na ZVS kapitána Kapitána

quentos

Nebude to mezigeneračním vývojem? Když si Malý vezme někoho vyššího, jeho potomek už malý být nemusí…

anonym

Co takhle Chleborád, ten má určitě chleba rád. Nebo Holomek, myslíš, že nezlobí? A takových příjmení je neúrekom.

lota

A co když někomu jméno sedí a vdá se? Malá je malá, ale vezme si Dlouhého…:-) V příjmení bych význam nehledala, tam je to spíš o rodině, ale u jména to může být zajímavější, např. Štěpánka (má zítra svátek) – vítězka, ověnčená (http://svatky­.centrum.cz/2015/ri­jen/31/), vybavuji si Štěpánku Hilgertovou a vlastně každá Štěpánka může být v něčem vítězka – pro své rodiče, kteří ji dali jméno.