Proč si čeští sedláci říkají farmáři?

Taky neříkáme trucky, ale náklaďák.

Nejlepší odpověď
briketka10

Nabízí se zdánlivě jednoduchá odpověď. Češi stejně jako v mnoha jiných případech převzali anglicismus, který tentokrát nahradil hned několik českých výrazů. Proto na trzích prodává své zboží několik uzenářů, hodně zahrádkářů a zahradníků, sem tam nějaký sedlák nebo rolník, ale všichni dohromady jsou farmáři.
zdroj:http://www.as­z.cz/cs/zpravy-z-tisku/podnikani-kvoty/jak-se-z-ceskych-sedlaku-stali-farmari.html

Další odpovědi
annas

Neznám žádného farmáře osobně. Ale pokud se zaměřuje jen na chov zvířat, je pojmenování významově správné. Pokud tomu tak není, tak je výraz špatně použitý.. Důvod? Možná neznalost významu, snaha o světovost, úspornost vyjádření x např. chovatel dobytka atd.

Farma = hospodářský podnik určený k chovu zvířat. Slovo se objevilo jako slovo nové, protože v Kottově slovníku z 19. st. není výraz uvedený. Hojně se užíval počátkem 20. století – např. liščí farma, slepičí farma, kozí farma atd.

Výraz farma je převzatý z anglického farm. Uvádí se v etymologickém slovníku jen jako evropské slovo, bez bližšího vysvětlení. .

Sedlák je původu českého – od slova sedlo = zemědělské hospodářství i s domem pro rodinu, čeleď a s dalším příslušenstvím.

Jinak farma má v současné češtině dva významy:

  1. větší hospodářská usedlost, zvl. v Americe.
  2. hospodářský podnik k chovu zvířat.

Tolik pohled jazykový, jak doporučují i v odkazu jami155

anonym

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2012/s­edlak-farmar:Jeden rozdíl,který je u nás podstatný:Každý musí být svobodný a hledat ženu.S velkou pomocí televizních štábů.

anonym

Pokud mě neklame paměť, tak jak si vzpomínám, minimálně Státní statky ještě
za totalitní socialistické vlády byly rozdělené na jednotlivé farmy. Pracovníci jednotlivých farem si ale určitě neříkali farmáři (nesměli – to by asi znělo moc „Americky“) ani statkáři (to by zase znělo moc buržoazně)…
JAk to bylo s rozdělením menších provozů u JZD (po tom co se kolektivizovalo, slučovalo a kradlo sedlákům a chalupníkům) si nějak nevzpomínám, ale všichni byli „jézeďáci“ i když správně si říkali „družstevníci“.

Drap

Protože praktiky a způsoby hospodaření českých sedláků se snažíme díky vládní piolitice zcela vykořenit a nutíme je aby hospodařili podobně jako západní konkurence, nebo ještě lépe aby nehospodařili vůbec a vše bylo nutno dovézt z přebytků od sousedů. Přejmenováné k tomu může jenom přispět.

Braník

Zřejmě proto,že své produkty si vypěstují nebo vychovají na své farmě,které potom prodají na farmářských trzích.

briketka10

jami,
🙂

anonym

jj,tak mi to připadá…