Nikkol

Proč se změní tón houkání sanity?

Když kolem mě projede houkající sanita tak se tón jakoby zlomí a sníží. Proč?

Nejlepší odpověď
Alesh

Dopplerův jev

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dop­pler%C5%AFv_jev

Další odpovědi
Děda Louda

Děje se tak při změně směru pohybu zdroje zvuku vůči pozorovateli (posluchači). Jev popsal pan Doppler a jeho praktické využití je mnohostranné. Netýká se totiž pouze vlnění zvukového, ale i ostatních vlnových rozsahů, např. ultrazvuku, v neposledním případě i radiového signálu, kde je tento úkaz využíván např. u všem nechvalně známých silničních kontrol rychlosti jízdy automobilů neukázněných řidičů.
Další nepsočet využití má tento jev v oblasti vědy a techniky.

led

Zvuk sirény je nasmerovaný dopredu, v momente, keď sa dostanete do „zvukového tieňa“ sa počuteľnosť zníži. Môžte si to vyskúšať v praxi, pustite si zvuk na rádii-tv (nie veľmi nahlas) počúvajte spredu, potom prejdite dozadu za reproduktor v tej istej vzdialenosti – mal by byť tichší.
Pri pohybe zdroja zvuku (približovanie a vzďalovanie sa) platí -ako už napísal Alesh- Dopplerov jav.