Poklička

Proč se ženským prsům říká hanlivě kozy?

Proč se ženským prsům říká hanlivě kozy,když tato část těla absolutně nemá nic společného s kozou coby zvířetem,nemají rohy,oči,atd. Ať se koukám,jak koukám, nic společného nevidím.

Nejlepší odpověď
quentos

Zajímavé vysvětlení nabízejí zde: http://www.ma­xim.cz/cirkus-maximus/divny-svet/proc-se-nadrum-rika-kozy

Další odpovědi
Lucijej

A to si vezmi, že v angličtině se prsům říká hovorově tits, což je současně název pro sýkorky :o) Takže české ženy nosí kozy a britky zase sýkorky…

Tady jde spíš o podobnost s vemenem…ale zase koza není jediná, která má vemeno.

marci1

Asi proto, že koza má na vemeni dva struky.

Zdroj: http://www.the­lenova.cz/koza/ko­za/kozi_vemeno­.htm

nonnel

Zapomněla jsi na jednu věc. Koza v sobě také nosí mléko. Ve vemeni. Proto to přirovnání. Já osobně na koze nevidím nic hanlivého.
Doplňuji:
Pro Lucijej
Mezi námi, říkat o některé ženě že má pěkné krávy, to mně připadá dost nelogické. Kráva je zase označení pro něco jiného.

ponovotny

když toto označení někdo použije hanlivě, pravděpodobně to jen vypovídá o tom, že sám ze sebe má radost, že dokázal pojmenovat část lidského těla a nevypovídá to o kvalitě koz(iček). To že se toto označení ňader tolik ujalo je hlavně z důvodu pěkného slova, které jde z pusy samo ;), takže nemá smysl si ho zošklivovat asociacemi. Navíc koza je užitečné, milé a chytré zvířátko.

zjentek

a to zas nemáš tak úplně pravdu a nebo se špatně díváš, protože já když koukám na prsa, vidím kozy ,)

annas

Kozy, jen pro zajímavost, mají v nespisovné češtině víc přenesených významů.

A.. Kozy

  1. sport. výraz v kulturistice a fitness; prsní svaly.
  2. vulgárně ženská prsa, ňadra, obecný nebo obdivný výraz, podobně jako vulgární cecky.

Uvádí již Novák v r. 1929; původ je třeba hledat stejně jako u ostatních argotických slov ve světské hantýrce, kde výraz buzně (z německého Busen) označuje jak ňadra, tak i kozu ( z romského buzni koza).

Podzimek v r. 1937 uvádí, že jde o kalk, Oberpfalcer 1934 cituje již v argotu oblíbené spojení kozy jako špeditérské vozy.

B. Kozy – vulgárně legrace, dělat si kozy, prču – ´nemyslet to vážně. Prča byl jeden z nářečních výrazů pro kozu.
..
Kozičky neoznačují velikost prsou, ale vulgárně, spíš slouží jako chvála tvaru než prosté označení velikosti.

Podle Slovníku nespisovné češtiny, s. 210.

Navíc koza nemusí být vždy rohaté. Definice kozy podle PSJC – !po domácku chovaný savec přežvýkavý s dutými rohy a vousatou bradou; obyč. samice tohoto savce. Ňadra nejsou dutá.

Kozy mají samozřejmě vemeno se struky a mléčnými žlázami – od toho vulgární původ pro ženská ňadra = kozy.

Myslím si, že další vulgární výrazy – meloun, dudy atd. neodovídají pojmenování podle kozích růžků.

V odkazu je pomenování, jak se v Bibli kralické nazývají ženská ňadra.

Bible kralická přirovnává prsy k „srním telátkům“, zatímco v současném ekumenickém překladu najdeme přirovnání ke „gazelím dvojčátkům“. Ke stádům koz se tam přirovnávají pouze milenčiny vlasy.

Nebyl by to ale ojedinělý případ, kdy nějaká hláška – poté, co zlidověla – začala žít svůj vlastní život a funguje v jazyce jinak, než původně autor zamýšlel
http://www.cza­pla.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=629:q­koza-turystycznaq-nebo-jina&catid=184:je-poltina-sloita&Itemid=135

quentos

Lucijej: jj, tohle když jsem dával k dobru na své hodině angličtiny, jeden ze studentů s úšklebkem poznamenal, že to se tedy nemají, mít místo koz dva ptáky… :{D>