patmull

Proč se ze sutin dvojčat 11. září uvolňovaly toxické látky a mnoho záchranářů onemocnělo rakovinou?

Je to kvůli azbestu? Chci prosím informace, které je skutečně založené na nějakých důkazech z důvěryhodných, ne žádné konspirační teorie bez podložení apod.

Nejlepší odpověď
marci1

Pochybuji, že lze doložit informace, které jsou doloženy z důvěryhodných zdrojů.
V oblasti této tragédie bylo veliké množství velmi jemného prachu, který pokryl široké okolí, někde až do výšky několika centimetrů. Obsahoval částice zdiva i vnitřního vybavení budov, ale též nebezpečné látky včetně zplodin z PVC, dioxiny, olova a karcinogenního azbestu z protipožárních izolací, rtuti z osvětlení a zplodiny z paliva doutnajícího pod zborcenými budovami Světového obchodního centra. Zejména dobrovolní záchranáři často pracovali bez dostatečného ochranného vybavení a později jim nebyla poskytnuta odpovídající zdravotní péče. Celkem bylo zdraví nebezpečnému prachu a zplodinám v dolním Manhattanu vystaveno 410 000 lidí. V důsledku celé tragédie zahynulo 343 hasičů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Te­roristick%C3%A9_%C3%­BAtoky_11._z%C3%A1%C5­%99%C3%AD_2001