Proč se ze rtuti nevyrábí zlato?

Nejlepší odpověď
HugoCharles

Zlato lze jadernou přeměnou skutečně vyrobit ze rtuti, ale pouze z jejího izotopu Hg s nukleovým číslem 198, což je velmi vzácný a málo rozšířený izotop a samotná energie a podmínky potřebné k této jaderné přeměně jsou natolik finančně náročné, že se to prostě nevyplatí

Ze zdroje:
„Např. i ono magické zlato 197Au79 lze vytvořit třebas ze rtuti 198Hg80 (obsah 10% v přírodní rtuti) ostřelováním fotony vysokoenergetického záření gama ve fotojaderné reakci – buď přímo v reakci 198Hg80(g,p)1­97Au79, nebo v reakci 198Hg80(g,n)1­97Hg80, s následnou radioaktivní přeměnou jádra rtuti-197 elektronovým záchytem 197Hg80+e-(EC)®197Au79 (T1/2=2,7dne) ve výsledný stabilní izotop zlata-197. Z izotopu rtuti 196Hg80 (který je však v přírodní rtuti obsažen jen v 0,15%) lze zlato připravit neutronovou fúzí 196Hg80(n,g)1­97Hg80, opět s následnou radioaktivní přeměnou elektronovým záchytem ve výsledný stabilní izotop zlata. A podobně i další prvky lze vytvořit jadernými reakcemi ze sousedních prvků Mendělejovovy tabulky“

Zdroj: http://astronu­klfyzika.cz/Jad­RadFyzika3.htm

Další odpovědi
Drap

Ze stejného důvodu jako třeba že se nevyrábí železa. Zkrátka to nejde.
Doplňuji:
Je to teorie. Zatím nemáme technologii která by to zvládla a nikdo zatím nedokázal v praxi, že by to skutečně fungovalo.

arygnoc

technologické a ekonomické náklady sú tak vysoké, že sa to neoplatí.

keď zvládneme jednoduchú a lacnú technológiu transmutácie prvkov (zatiaľ iba v tokamakoch), bude možné o tom uvažovať.

podobne, ako ťažiť zlato z morskej vody, kde sú ho rozpustené milióny ton.

huxa

Drap-jde to. Ve skutečnosti všechny prvky vznikly z jednoho, tušímže vodíku? při výbuchu hvězdy. „při výbuchu hvězdy“, teď ti už asi došlo, v čem bude háček…
Bylo by potřeba neskutečného tlaku a energie, aby se poskládali protony, neutrony a elektrony nějak jinak, než jsou.