Dismas

Proč se zavraždění nenarozeného dítěte říká umělé přerušení a ne umělé ukončení těhotenství?

Přerušení evokuje něco, co může být znovu spuštěno, což v tomto případě neplatí.

Nejlepší odpověď
annas

Neřeším správnost či nesprávnost přerušení těhotenství, ale z pohledu jazyka.

Proč? Tak to někdo rozhodl. Za vraždu se považuje úmyslné zavraždění člověka, takže zničení jeho začínajícho života se z obecného, nikoliv morálního či křesťanského pohledu, nepovažuje za vraždu, protože nejde o „celého“ člověka.

Slovo přerušení je v tomto případě eufemismus.

Přerušit má různé významy – jedním z nich je i u odvozeného podst. jména přerušení = ukončení. Od toho umělé přerušení těhotenství – interrupce.

Ukončit – ukončení nějakého „děje“, tedy vývoje zárodku dítěte.

Je vidět, že oba výrazy něco ukončí tím, že přeruší další vývoj.

Významy podle
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Další odpovědi
Dochy

Možná právě proto. Kdo by šel na ukončení těhotenství nebo na zavraždění dítěte dobrovolně a úmyslně. Kdežto jít na přerušení těhotenství přeci není tak hrozné…

Nuk nuk

V češtině se užívá i termín „umělý potrat“, což je o maličko přesnější. Výraz „přerušení“ je podle mého názoru spíš počeštěním názvu „interupce“.

Každopádně oba názvy jsou alibismus.