Proč se zámek u dveří nezavírá na východ, ale na západ?

Vždy se říká,zamkni na dveře např.na 2 západy,atd…
Doplňuji:
Je tím myšleno ,že je ve dveřích západka,nebo je to jen zvyk to takhle říkat,
děkuji za rady

Nejlepší odpověď
anonym

„západ“

  • Slunce (za)padá za obzor
  • západka zase zapadá do ´protikusu´ (veřejí)

Takže „na dva západy“ – na dvě zapadnutí.

Další odpovědi
led

západka je pohyblivá časť zámku, ktorá zapadá do výrezu kľúčom otočnej páky (plochy) posúvajúcej jazyk zámku o jeden posun. Na 2 západy západky sa posunie jazyk o 2 posuny do výrezu v zárubni. Správnejšie by mohlo byť na 2 nadvihnutia západky s následným posunom jazyka (vtedy sa jazyk posúva, nie keď západka zapadne)