Avatar uživatele
anonym

Proč se záchodu říká záchod?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, dědapetr, zjentek, gagaga, gecco před 3341 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je zajímavé, že slovo záchod pro WC se začalo užívat až od doby NO. Nahradilo starší pojmenování, která znamenalo domeček, soukromí atd. Kromě slov cizího původu se potřeba vykonávala v chýši = komoře určené k vykonání tělesné potřeby.,

Všeslovanský výraz záchod znamenal původně západ slunce = něco konečného, někam slunce zachází, tedy končí..

Zřejmě až v době NO se slovo začalo požívat pro WC – odpovídá významu jako u slunce – někam zacházím, končí určitý „proces“, konec tělesné potřeby.

Praslovanský původ – od slovesa chodit, je z řeckého hodós – chodit, dojít, blížit se, z indoevropského sed = jít. Předpona za – tedy za-jít tam, kde něco končím.

J. Rejzek: Etymologický slovník

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

…když je vlastně určen k tomu, aby něco vyšlo…
😉
Nevím, ale líbí se mi, že jeden typ záchodu byl česky ´pojmenován´ jako „výsernice“…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dědapetr

Záchod (záchodové mísy či WC – z anglického water closet – toaleta – z francouzského toilette – či také česky hovorově hajzl – z německého Häusl – domeček[1]) je zařízení určené pro vylučování lidských tělesných odpadů, zejména moči a stolice (výkalů), a pro jejich ukládání (tzv. suchý záchod), odvod (splachovací záchod) nebo i zpracování (chemický záchod). Slovo záchod může označovat samotné zařízení nebo i samostatnou malou stavbu nebo místnost, v níž se nachází.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1ch­od

A na hradech se jim říkal (prevít)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nejspíš proto,že se tam záchází (chodit).
Doplňuji:
U nemohoucích pacientů např.v nemocnici apod.také platí „záchod“ a z toho plyne,že jde spíš o mentální vyjádření "zachození"na onu potřebu,která je občas potřeba.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Adam R

Možná je toto slovo složené ze slov za-chod. Třeba ve Vysokých Tatrách jsou poblíž turistických tras velké kameny (asi 2 m vysoké) a když se obejdou tak se tam dá udělat potřeba (aby tě nikdo neviděl z turistického chodníku). Přírodní WC je za turistickým chodníkem (za kamenem) a možná by to vysvětlovalo význam slova „záchod“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Conchus

Taky mi to leží v hlavě, hlavně v souvislosti se světovými stranami. Srv. Východ * západ. Proč není Výpad * Záchod? A včil babo raď.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Conchus – výpad slunce se nehodil, , protože základem je sloveso padnout , stč. pásti, já padu. Význam padat, hroutit, je příbuzné se sthn. gifezzan , sti. pádyatē ‘padá, hroutí.

Takže slunce odněkud vyjde, vychází, tedy východ slunce, protože se nehroutí, nevypadne.

Samozřejmě víc se nedovíme.

Ještě jeden odkaz.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-slunce-nezachazi-ale-zapada-kdyz-vychazi

Opět poradil Etymologický slovník od J. Rejzka

Takže při západu slunce někam padá, tedy za-padá, analogicky zachází, tedy původně zá-chod.

před 3341 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Barbakane – zcela mimo dotaz – dík za ´inspiraci´ – já nad tím nastavením nijak zvlášť nebádám…
😉

před 3341 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

barbakane, jak sis naavataroval ty kakaové nudle? Chtěl jsem si také nahrát obrázek, ela nikde ve fakvi jsem nenašel návod a informaci o jeho velikosti, zkrátka to nejde, je to asi pokažený

před 3341 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Vidíš – už su zase ´vypleščené kuře´…
;-DD

před 3341 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Zkoušla jsem včera 3×, neuspěla. Je daná velikost 1 MB. Musím najít něco do této velikosti.

před 3341 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Annas → zvol si obrázek cca 50×50 px (tak velký je ten můj, ve formátu .jpg má 4 kB), původní (přednatavené) avatary jsou 55×55 px.
Pak to půjde…
😉

před 3341 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek