postcd

Proč se začalo říkat „moment pravdy“? Jak to vzniklo?

např: „nyní nastává moment pravdy kdy se uvidí zda to bude fungovat.“ nebo anglicky: „this is the "moment of truth“ i have been waiting years for..

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že ta slova souvisí s Ježíšem. Okamžik pravdy, svědectví pravdě vyslovil, když se střetl s Pilátem a řekl, že jeho království není z tohoto světa. Na Tomášův dotaz : Pane, nevím, kam jdeš," odpoví: Já jsem pravda …Podle sv. Jana.

Okamžik pravdy znamenal, že musíte věřit a nezpochybňovat existenci Boha., věřit v jeho spravedlnost.

Samozřejmě později se začala užívat nejen ve vztahu k Bohu.

Fráze" okamžik pravdy" byla prý nejprve zaznamenaná v r , 1889 u Jerome K. Jerome a v r. 1932 u Hemingwaye – „Smrt odpoledne,“ – a to ve španělštině jako " el momento de la Verdad (= okamžik pravdy)" u býčích zápasů.

Z anglické etymologie. a z dalších zdrojů.

Další odpovědi
Lamalam

V češtině se častěji než „moment pravdy“ používá slovní spojení „okamžik pravdy“, ale jak to vzniklo nevím.