Damiana

Proč se „za komančů“ chodilo po ulici se řvoucím kazeťákem?

A jak to, že to prošlo?
Nedávno jsem viděla jednu debatu o tom, že dnes některé lidi děsně vytáčí i to, že má někdo na uších sluchátka a jen trochu je z nich slyšet muzika (třeba v dopravním prostředku). A přitom „chuligáni“ s kazeťákem na plné pecky nebyli kdysi na ulici nic neobvyklého.
Btw – pamatuji, jak si kdysi kámošky „vyšly“ Hříšným tancem – a klídek. Nikdo neprudil, pár úsměvů – možná, našel se i někdo, kdo chtěl kazetu půjčit k přehrání.
(Pro ty, kteří absolutně neví, o čem mluvím:-)
http://www.it­.cz/doc/img/sws/178428­.jpg
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Au­diokazeta
Doplňuji:
Ar: Hm, je fakt, že jsem tady moc černochů s kazeťákem na rameni tehdy neviděla 🙂 Evidentně jsi mě moc nepochopil. Nešlo mi o to, jestli to má něco společného s „komančema“, ale že si to z té doby pamatuji:-)
Pak také o to, jak je možné, že něco takového se na české ulici tehdy běžně tolerovalo, ačkoli se pořád říká, jak se nic nesmělo. Zatímco dneska – (v demo) – někomu zazvoní telefon v tramvaji a okolí se z toho může zvencnout. Byla to tehdy vůbec provokace (dejme tomu odkoukaná z bijáku)? Kdy tedy byla větší tolerance? Kdy se lidé dovedli více bavit?
Mě totiž přijde, že dnes si každý osobuje právo na to rozhodovat o tom co jediné je dobré (podle něj) a neumí se trochu povznést. Lidé si málo vycházejí vzájemně a slušně vstříc a málo se baví. Málo drží pohromadě a proto jsou nakonec tak nešťastní a sami. Místo diskuze se každý hned napadá. A asi i proto se lidé mezi sebou nesnášejí stále víc a víc. Škoda, no…

Nejlepší odpověď
briketka10

protože to vytáčelo každýho, taky jsem chodila
s Toshibou narvanou buřtama, když jsem jela za
klukem na vojnu bylo to super ☺
musela jsem nosit náhradní ( běda, jak došly )
Doplňuji:
http://nd04.jxs­.cz/091/341/ff7a9b3b1d_7­5028884_o2.jpg
to je on, dodnes mi hraje mám ho 29let, kupovala jsem ho
v Hradci Králové v Tuzexu, jo dřív se vyráběly kvalitní věci
ne jako dnes na 2 – 3 roky a do šrotu s nima..

Další odpovědi
iceT

Snad nějaká forma rebelství řekla bych,já si pamatuju jak snad pár cikánů chodilo s kazeťákem na rameni-jen byl trošku větší,říkalo se mu „dvojče“,protože měl dvě přehrávací hlavy asi-po vzoru z emerických filmů a černochů,ti tam v těch filmech taky chodili s takovým řvounem.

hanulka11

To byli nejspíš ti ,co se chtěli odlišit a dokázat, že se nebojí žádných zákazů
také se odlišovali oblečením a účesem – prostě rebelanství
Dnes když jedu v autě a slyším z auta řev /hudbu/ říkám si ty troubo, ty ani nevíš co se kolem děje a ohrožuješ nejen sebe ,ale i druhé.......

ten který je

Ještě před touto dobou chodili vlasatý ,,máničky'' dokonce s tranzistorákem na krku.:-)

iwrana

Myslím,že to bylo také tím,že dřív neměli všichni mladí všechno,jako ted a tak se chtěli kazetákem pochlubit a také vytáhnout před holkama.Také dřív nevysedávali v hospodě,neměli na to peníze,ale třeba v čekárně se scházela parta,poslouchali písničky,nahrávali si je navzájem…Nikomu to nevadilo.Ale když mladí řekli něco sprostě a dospělý to slyšel,tak jim vynadal a oni se zastyděli a neřekli mu,starej se o sebe dědku.

Ar

" Proč se „za komančů“ chodilo po ulici se řvoucím kazeťákem?"
Damiano asi jste neviděla moc amerických filmů, kde převážně černoši nosí na rameni stereo velké jako almara. Tak odtamtud ta móda přišla, z USA. Opravdu to s komančema nemělo absolutně nic společného.

mosoj

Já bych to vztáhl na kvap života. Tenkrát se nežilo tak rychle a tolik se nepospíchalo. Zažil jsem v ČB na náměstí, kdy se i kolemjdoucí zastavili , poslouchali a klidně se zdrželi. On přeci kazeťák nebyl tak úplně běžná věc.
To opravdu komunisté nepostihovali, pokud se ovšem jednalo o slušné chování v rámci možností a dané situace!! a dokonce to nepostihovali ani jako nedovolené shromažďování.
Doplňuji:
A také v tom hrála roli sociální situace kolemjdoucích. Nikdo se nestrachoval o práci, bydlení a holé živobytí. Na druhé straně pokud se někdo choval hulvátsky k ostatním, ohrožoval je nebo nadával, zasáhla VB. Myslím že by to dnes neškodilo.

johana 56

Souhlasím s iwrana.Všichni na kazeťák neměli a myslím si,že provokovat nechtěli.Kdo pamatuje „nedělní čaje o páté“ dobře ví,že i tenkrát se mládež uměla bavit.Slušně,bez vandalství a vulgarity.Úcta k cizímu majatku a starším byla samozřejmostí.
S dobou se mění chování i priority,bohužel v neprospěch celé společnosti.Sluš­nost,ohleduplnost a schopnost vstřícné komunikace se pomalu vytrácí.Jsou nahrazovány nevraživostí,zlo­bou,závistí,ne­uznáváním či dokonce pohrdáním ostatními jen proto že „já jsem někdo a ty nejsi nic“.
Je to smutné již jen proto,že úsměv,pozdrav nebo ohota pomoci je zadarmo,nic nás nestojí.

Rocker

Já měl walkmana:-)

honza19hk

asi napodobovali amíky. S kazeťákem na rameni bylo normální chodit v americe.

Lepší sranda je si dát pořádný repro a zesik do VT-55. Rozhodně lepší poslouchat techno než řev čtyřicetilitrového motoru.

Na tuning srazu v HK docela čuměli.
Doplňuji:
http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=8135­87169415

Braník

přesně jak píše AR,dokonale popsáno,my jsme to jen okoukali

Mapel

Pro iceT: Dvojče byl kazeťák, který měl dvě nahrávací jednotky. S hlavama to nemá nic společného.

briketka10

dvojče bylo to co mělo taky oddělitelný repráky

briketka10

http://img1.hy­perinzerce.cz/x-cz/inz/2822/2822223-kazetak-dvojce-panasonik-1.jpg
toto je obrázek nějakého dvojčete,
ale přesně vím co měla iceT na mysli..

iceT

no to asi ano,taky se nehádám,ale tatík tomu asi říkal hlava tak proto.prostě to mělo dvoje dvířka na dvě kazety,no.

briketka10

jo jo byly malý a velký pak mi klucí z kapely ztratili ten
kryt co je držel pohromadě, tak tam vrazili ty instalatérský
trubky rozřízly vejpůl a do nich se ty buřtíci cpaly a bylo to..

hanulka11

jo my jsme i buřty přelepily náplastí kolem rádia -ale na ulici jsem s ním nechodila:D:D:D

briketka10

já i po ulici, když jsem bydlela v Praze
a to mi bylo 27 roků tedy už žádná
mladice i v noci no jo pořádek musel
být, ale žádná hlídka nás nikdy nestavěla
a to jsem bydlela na policejním sídlišti ☺

Damiana

Briketka: Buřtama!!!!! 🙂 Díky, že jsi mi připomněla tehdejší pojmenování aku:-)

Damiana

Rocker: Walkman se nepočítá:-) – ten nedělal „bordel“. Tím jsi se „jenom“ izoloval":-D