Zlatý

Proč se vžila spojení "je mi to putna", "je mi to šumák"? ..ve smyslu "je mi to jedno"?

Doplňuji:
Konkrétně na spojení "na to s..e Baryk" se ptát nebudu... u tohoto spojení je mi původ zmaru naprosto jasný. Jinak díky všem za odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Doplním další spojení podle stč. slovníku.
Je mi to putna. Putna = k střhn. bute, bütene, buten = putýnka, koš n. ošatka, dřevěná n. proutěná nádoba. Za lat. cartallum, qualus.
Stejně jako u šumáku nezáleží na tom, zda vyšumí, tak i když nesu vodu v putně, nevadí, že vyteče.

Doplňuji:
Ještě pro zajímavost - i když význam šumafuk se odvíjí z francouzštiny, SNS uvádí původ těchto obecných výrazů v češtině ze: šumět (šumat) - fuk - fuč - foukat. V němčině má slovo fuk vulgární podtext, proto se uvádí další spojení s franc. foutou, česky fut.. (hlásková změna (k/č/t). Historie původu je někdy moc zajímavá ...

Další odpovědi:

Zlatý

zfleku bych věděl jen, jak vzniklo spojení se šumákem - vzniklo zkrácením idiomu "je mi to šumafuk", což zase vzniklo zkomolením českého "šmafú", což pro změnu vzniklo zkomolením francouzského "je m'en fous" , což doslova znamená "já na to s*ru". Srv.:
http://www.fismeister.eu/…

Zlatý

Příště se můžeš třeba zeptat, proč na to s..e Baryk, případně Bílej Tesák.
Chválím volbu kategorie.

Diskuze k otázce

Zlatý

Děda Louda

Jak jsi jistě pochopil, všechny odpovědi nalézají stejné jádro, ani nezáleží na tom, kdo zrovna vyměšuje.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.