(O_o)

Proč se vše pozlacuje, když stříbro je lepší vodič a levnější?

Uz se mi mnohokrat stalo ze pri vyberu elektroniky je vzdy napsany jako trhak pozlacene vodice, ale proc, kdyz stribro je podle naseho fyzikare lepsi vodic a urcite o neco levnejsi.

Nejlepší odpověď
Clouseau

Problém je v tom že jak zlato tak stříbro časem mírně oxidují. A na rozdíl od oxidů zlata jsou oxidy stříbra nevodivé. Jinak řečeno nové a postříbřené je lépe vodivé než nové a pozlacené, ovšem s časem se to mění ve prospěch zlata.....

Další odpovědi
rigormortis

stříbro jako legura v cínu nedělá dobrotu…má květy a zvyšuje křehkost (pokud tedy nepájíte v dusíku).
Zlato se používá jen jako vrchní vrstva niklu (běžně je 0,05um vrstvy zlata…tedy alespoň na DPS), navíc zlato není reaktivní, což u stříbra říci nejde.
Nejlepší pokovení je cín (a nejlevnější), problém je v nerovném povrchu…na DPS se např od HALu odpouští kvůli nerovnému povrchu…na roztečích menších než 0,5mm je nízká opakovatelnost…tzn. výrobní proces nelze odlatit tak, aby byl výsledek vždy stejný.
Ještě existuje SOD či něco tak (nejsem si jistý tou zkratkou)…je to jakési nalakování mědi organickým lakem, je to nejlevnější varianta, ale může po prvním tepelném namáhání přijít o pájitelnost (je vhodná jen na jednostranné DPS které se pájí jen jednou nebo ve velmi krátkém čase, ale už jsem to viděl i na základní desce HP).
Doplňuji:
navíc stříbra se dává 5–10um (to je 10× tolik než zlata) a musí se pasivovat (ochraňovat před korozí a oxidací)…takže proto tak drahé.

zjentek

ty pozlacený vodiče určitě nejsou stříbrný ..pokud jsem otázku dobře pochopil.
A pokud to myslíš jinak, tak „postříbřený vodiče“ zase nebudou žádnej trhák ;o

orwell

Takže za prvé: vše se nepozlacuje, existují různé konektory které mají postříbřené kontakty, dutiny rezonátorů, jakož i vodiče cívek pro vysoké frekvence jsou postříbřené a ne pozlacené. Stříbro je skutečně nejlepší vodič elektřiny, druhá je měď a kupodivu zlato je až na třetím místě! Stačí se podívat do tabulek na rezistivitu těchto materiálů. To ale neznamená, že je špatným el. vodičem. Všechny tři jsou výborné vodiče el. proudu, ale prostě Ag je nelepší, pak následuje Cu a třetí je Au, ať se nám to líbí, nebo ne. Zlato má pár vynikajících vlastností: prakticky na rozdíl od stříbra nekoroduje a lze z něj vytvářet nesmírně tenké fólie, vodiče a povlaky.
Za druhé: oxidy stříbra sice vypadají na povrchu nevzhledně (tvoří tmavé skvrny), ale jsou elektricky vodivé! Proč by se jinak používaly při výrobě baterií? Stačí zadat do vyhledávače „oxidy stříbra“.
Zlatem je třeba šetřit, pro výrobu integrovaných obvodů je nezastupitelné. Ale jako obchodní trhák je to super. Co je pozlacené, musí být dokonalé, ne?

Dochy

Nevidím výhody zlata pro pozlacení vodičů. Zlato se používá pro pozlacení konektorů a kontaktů. Důvody: chemicky stabilní, odolné proti opalu, odolné proti otěru (v porovnání s ostatními běžnými kovy). Samotná měď ráda oxiduje, pokrývá se měděnkou, která má na kontakty opravdu mizerný vliv (tvrdá, nevodivá).