Nikkol

Proč se vodovodnímu kohoutku říká kohoutek?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo kohoutek má několik významů, a to v oblasti zoologie, botaniky, astronomie, jiné. Také se používá pro pojmenování části baterie. Ta může být kohoutková nebo páková.

Základní význam = malý kohout = samec kurovité zvěře.

Kdo poprvé použil slovo kohoutek ve významu, na nějž se ptáte, se nedovíme.

PSJC a jiné zdroje uvádí, že přenesené významy slova kohoutek nejsou všechny podle podoby s kohoutím hřebenem, ale spíše podle barvy (červený kohout), vydávání zvuků, ale i podle jeho otáčení (směru, kterým kokrhá). Viz také kohout na střeše – korouhvička, která se pohybovala podle směru větru.

Vodovodní kohoutek se rovněž otáčí při otevírání a zavírání vody. Všechno jsou úvahy jazykovědců, že by to takto mohlo být.

http://www.vyznam-slova.com/kohoutek
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=5402

Další odpovědi
Sůwa

Původně nejspíš název vznikl podle tvaru růžice viz : http://www.na­dapenny.com/vi­ewer.php?id=t201­2045nadap043424869­820230.jpg
Z technického hlediska ale často dochází k omylu, vodovodní kohout má pouze dvě krajní polohy (sem/tam), kdežto to čemu se běžně říká „kohoutek“ je ve skutečnosti ventil (postupné šroubování).
Doplňuji:
Kohouty jsou nejen vodovodní, ale zejména plynové!!! Tam by mohl být ventil docela nebezpečný při nedokonalém dotažení.

mosoj

Suwa má pravdu. Perfektní znalost armatur !!!
Nevím proč se nám kouty zase vrací do domácností ( asi levnější výroba proti ventilům) ale vodovodnímu rozvodu to neprospívá !! pro vznikající velké tlakové rázy v potrubí při manipulaci s kohoutem.

Přikláním se ale k tomu že dříve to byly kouhouty a název přetrval i když je nahradily ventily.