Proc se voda čerpadlem vyčerpá max.do 10 metrů?

Nejlepší odpověď
anonym

čím vyšší vodní sloupec od hladiny zvedáte tím je těžší

Další odpovědi
jaroš

Do deseti metrů se čerpá domácí vodárnou.Kalovím čerpadlem lze čerpat vodu i z větší hloubky.

Lenjička

Obecně je to tak, že čerpadlo vykonává určitou práci. Má nějaký výkon.
A vytlačit vodu do nějaké výšky spotřebuje také nějakou práci.
Dokud je práce dodávaná čerpadlem větší, než ta, kteou spotřebuje voda, jde to pořád nahoru. Ve vašem případě se ve výšce 10 metrů tyto síly rovnají.
Pokud byste měl ideální čerpadlo, které dokáže dodat nekonečně velkou sílu, vyčarpalo by vám vodu klidně až na měsíc 🙂

franku

Záleží na výkonu čerpadla a délce hadice.Obecně se počítá 1 atm na 10 m výšky.

arygnoc

tuto pravdu poznal už pán Torriceli (http://heureka­.tym.sk/spres­ne.php?book=t&do­taz=Torricelli,%20E­vangelista ).
Záleží, jestli se jedná o čerpadlo vakuové (tam lze skutečně vodu vyčerpat pouze do výšky 10 m), nebo čerpadlo rotační (tlačné), tam lze čerpat vodu (a jiné kapaliny, jakož i sypké hmoty) do výšky, která je omezena pouze výkonem čerpadla.