Drap

Proč se vlašský ořech jmenuje „vlašský“ a odkud pochází ?

Nejlepší odpověď
annas

Poměrně málo informaci. Hledala jsem v různých zdrojích.

Ořechoví historici se sice domnívají, že i vlašský ořech pochází odněkud z Asie, ještě konkrétněji prý z Persie, zato ale historici kulinářští jej mají za charakterstický ořech evropský, populární už ve starém Řecku a Římě jako pokrm bohů a symbol plodnosti a mužnosti. Ne náhodou se ořech používá jako slangové pojmenování pro varle.
Vlašské ořechy (respektive jádra vlašských ořechů) jsou jedny z nejstarších starobylých potravin na světě. V Périgordu, ve Francii, byly dokonce při odkrytí archeologických nalezišť objeveny malé zkamenělé skořápky vlašských ořechů, které byly praženy už během neolitu, tj. před více než osmi tisíci let.

Vlašská jádra se objevují také v řecké mytologii, a to v báji o bohyni Karye, do které se zamiloval bůh Dionýsos. Karya však velmi náhle zemřela a Dionýsos příliš těžce nesl její ztrátu. Nebylo však vj eho moci vrátit jí život, a tak ji proměnil v estrom ořešáku. Bohyně Artemis přinesla zprávu o její smrti jejímu otci a na počest její památky pak byl postaven chrám, jehož sloupy byly vyrobeny ze dřeva a měly podobu těla mladé ženy. Karya znamená ořešák – walnut tree (viz některé latinské názvy příbuzných ořechů).

K nám se ořešák dostal z jižní nebo západní Evropy (Francie, Itále), a to díky Karlu IV.
Ořech je pojmenování české.
Vlašský – Vlach – Ital. Zdrojem pojmenování je jistý kelt.
kmen sídlící určitou dobu v Podunají
(lat. Volcae, germ. *Walhōs). Germáni
pak tímto názvem začali označovat
Kelty vůbec (srov. angl. Wales)
a pak jej přenesli na Romány (srov.
sthn. Wal(a)h ‘Román’, střhn. Walch
‘Román, Ital, Francouz’, něm. welsch
‘románský’, niz. wāls ‘valonský’). Tato
pojmenování přejali i Slované, v č. se
objevila jako Vlach ‘Ital’ a Valach ‘Rumun’.
Rumunští Valaši došli při kolonizaci
Karpat až na vých. Moravu (odtud
Valaši moravští) a místní obyvatelstvo
seznámili mj. s kastrováním hřebců..

Jeden zdroj pro různá pojmenování.

Etymologický slovník
http://www.lou­skacek.eu/zaji­mavosti.php
Kuras Benjamin: Jak nejíst přátele