Avatar uživatele
bolak

Proč se ve starých filme polejvá konví prádlo?

Už jsem to v několika snímcích viděl, hlavně ve filmech z první republiky, kde ženské rozprostřou prádlo na paseku a polijou je vodou.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? led, iceT, Drap, haunted, Redog, anonym před 4586 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sůwa

Já to ještě zažila, říká se tomu blajchovat, někde plajchovat a nebylo to jen za první republiky. Bílé prádlo se rozloží na trávu a opakovaně kropí, jen k tomu nutně musí svítit sluníčko. Skutečně je pak prádlo bělejší, možná víc než s moderní chemií.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
baghira

V dobách, kdy ještě nebyl Ariel ani Persil, se tímto způsobem na sluníčku bělilo prádlo.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Redog

Takhle se prádlo bělilo :) :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pokazdejinak

doteď to používám na odolné skvrny – pěkně namočit a na sluníčko s tím… a když uschne tak už to nekropím z konve, ale jen ten flek postříkám trochou vody a sluníčko pracuje dál :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Aha, a čím to je že je prádlo potom bělejší?
A v jednom filmu jsem tohle viděl dělat za tmy, má to taky nějaký význam?

před 4586 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pokazdejinak

ne – za tmy to opravdu nefunguje… jedině si to připravit před rozedněním – jinak nevím

a proč? no UV záření prostě „žere“ barvy – určitě jste si všiml nějakých starých plakátů za výlohou, jak jsou vyšisované, nebo vlasy vám během léta taky zesvětlají…

před 4586 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek