bolak

Proč se ve starých filme polejvá konví prádlo?

Už jsem to v několika snímcích viděl, hlavně ve filmech z první republiky, kde ženské rozprostřou prádlo na paseku a polijou je vodou.

Nejlepší odpověď
Sůwa

Já to ještě zažila, říká se tomu blajchovat, někde plajchovat a nebylo to jen za první republiky. Bílé prádlo se rozloží na trávu a opakovaně kropí, jen k tomu nutně musí svítit sluníčko. Skutečně je pak prádlo bělejší, možná víc než s moderní chemií.

Další odpovědi
baghira

V dobách, kdy ještě nebyl Ariel ani Persil, se tímto způsobem na sluníčku bělilo prádlo.

Redog

Takhle se prádlo bělilo :) :)

pokazdejinak

doteď to používám na odolné skvrny – pěkně namočit a na sluníčko s tím… a když uschne tak už to nekropím z konve, ale jen ten flek postříkám trochou vody a sluníčko pracuje dál :)

bolak

Aha, a čím to je že je prádlo potom bělejší?
A v jednom filmu jsem tohle viděl dělat za tmy, má to taky nějaký význam?

pokazdejinak

ne – za tmy to opravdu nefunguje… jedině si to připravit před rozedněním – jinak nevím

a proč? no UV záření prostě „žere“ barvy – určitě jste si všiml nějakých starých plakátů za výlohou, jak jsou vyšisované, nebo vlasy vám během léta taky zesvětlají…