citruskus

Proč se ve škole známkuje?

Nikdy mě nenapadlo proč se známkuje? Myslím si že kvůli tomu se stresuje spousta lidí. A hlavně mělo by to být pro nás! Tak proč nás učitelé trápí?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Zkuste se zamyslet sám.

Známky jsou zpětná vazba pro žáka, rodiče i učitele. Źák si uvědomí, zda učivo zvládl a jakým způsobem. Nějaké hodnocení existovat musí, protože je třeba znát i výsledek – výborný x nedostatečný.

Je pravda, že by učitel při hodnocení měl zvážit další okolnosti, zájem o předmět, aktivivu, plnění povinností, diskusi atd. Známka není aritmetický průměr. Třeba jeden žák má prlůměr 1,7, druhý 2 další 2,4 a všichni dostanou dvojku. Je to jakési orientační měřítko, i když znalosti nebudou stejné.

Učitel zpravidla nemá zájem někoho stresovat, ale zkoušení je i příprava na život. I v zaměstnání musíte prokazovat, zda určitý úkon zvládnete, také vás budou hodnotit, zda máte předpoklady pro to, abyste byl dobrým hasičem, řidičem, pilotem, řemeslníkem, manažérem atd. Neuspějete, zaměstnavatel nebo i zákazník si vyberou někoho jiného.

Myslím si, že např. hudební, výtvarná a tělesná výchova by se neměly klasikovat, protože není každému „dáno shůry“.

Slovní hodnocení např,. na škole společnosti Montessori tvoří přílohu vysvědčení, na němž nejsou uvedeny známky. Jenže čím víc slov, tím se ztrácí podstata. Učitel musí dobře znát žáka, umět stylizovat, někdy i jedno slovíčko lze chápat různě a může také ublížit.

Proto se domnívám, že známky jsou určitá motivace. Přece třeba i ve sportu jde o „známku“ – někdo je první, jiný je poslední.

Jak rozhodnout o přijetí na střední nebo vysokou školu? Přijat všechny zájemce? Jak posuzovat, kdo uspěl? Kdo složil maturitu či státní zkoušku? Jiná možnost než klasifikace zatím neexistuje.

Další odpovědi
Drap

Proto, aby bylo možné posoudit stupeň vědění

Agneta

Jsou i školy, kde se neznámkuje. Tam se dělají jen jednou za čas testy s 21 stupni. Takže příjdeš domů a křičíš: „mám 19(z 21možných)“. To jsou ale školy privátní, založené na Komenským, Montesorim atd.(třeba moje oblíbená antroposofie je založená na R. Steinerovi, který zase vychází z theosofie, kterou zlepšil):D

anonym

A jak bys chtěl hodnotit prospěch dětí a mládeže?Ukaž předveď!