mosoj

Proč se v roce 1996 prodal zklatý poklad republiky ?

To ještě přece bylo z čeho krást.
Doplňuji:
Tak teda co to přineslo obyč. lidem, mimo toho, že bylo možno krást o něco déle. Pokud někoho obyčejní lidé zajímají.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nejlepší je přečíst si to rovno na webu ČNB:
http://www.cnb­.cz/cs/faq/otaz­ky_a_odpovedi_k_te­matu_zlata.html

Za mě: Tehdy cena zlata klesala a vypadlo to, že bude klesat dál. Zlato se přeměnilo do jiných položek devizových rezerv.
Doplňuji:
Ontola: ten člověk je bývalý agent Stb. Dohledal si informace o operacích se zlatem v historii, před r. 1989 a ty popisuje správně a poutavě. V tom, co se dělo v 90. letech je úplně mimo.

Další odpovědi
anonym

Jedním z důvodů byl nákup investic (které nesou zisk – uskladněné zlato neneslo nic)…
Pokud tě zajímá, o jaké investice šlo, počti si ve výročních správách ČNB, případně se na podrobnosti dotaž – ale konkrétní podrobnosti se asi nedozvíš, jde o ´tajemství´ v obchodním styku.
😉
Mimochodem – (ne)vlastnictví zlata nic neznamená, záleží na celkovém objemu všech aktiv banky (kde hodnota zlata byla vždy výrazně minoritní – pokud tě zajímá přesná struktura, počti si v Aktuální bilanci – https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/hos­podareni/dekad­ni_bilance/cnb_bi­lance.html ), bankovky už dávno nejsou kryty zlatem – resp. od vzniku Kč (tedy od vzniku 1. republiky) nikdy nebylo možné bankovky za zlato v centrální bance směnit.
Doplňuji:
Netuším,co myslíš tím Doplněním…
´Suma´ za prodej zlata zůstala v aktivech ČNB.
„Obyčejní lidé“ si ani nevšimli, nejde o transakci, která by jim měla bezprostředně něco přinést nebo odebrat…

anonym

http://www.re­formy.cz/zpra­vy/kam-zmizel-zlaty-poklad/
Doplňuji:
Přečti si knihu Stanislava Motla, tam se dozvíš vše potřebné!
http://knihy.ab­z.cz/prodej/kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky

Stano Zaječí

Poněvač to Klaus s Topolánkem vypočítali že to bude lepší aby naše koruna nebyla krytá zlatem a aby bylo dost otroků co budou makat za hubičku :)

anonym

Pepa25: právě proto , co uvádíš to doporučuji tazateli! On pochopí jen takovou rétoriku! 🙂

mosoj

Ano ODS se vytahovala jak dobře hospodaří. A co ukradnuté miliardy z důchodového fondu. To se to někomu prosperuje.

anonym

ROFL…
Jak souvisí výše zlatých rezerv ČNB s důchodovým fondem??