ivzez

Proč se v Praze a v ČR vlastně nevyužívají k přepravě cestujících (míním MHD) lodě?

Vím jen o jednom „letním“ přívozu a o atrakcích pro turisty …
Není škoda nevyužít řek?
_________

Doplňuji:

Děkuju za odpovědi. Máte pravdu, asi by to bylo moc pomalé
(říkala jsem si, jestli se za tu dobu lodě nezrychlily)…

Gecco, kde jsou prosím ty přívozy?

Nejlepší odpověď
arygnoc

lodná doprava je síce lacná a bezpečná, ale pomalá.
preto je vhodná najmä ku preprave nákladu.

situácia, kedy je jediným dopravným prostriedkom i na dopravu ľudí spolu s nákladom (napr. človek+automobil) je preferovaná pre priaznivý pomer cena/hmotnosť/čas (ono tie nákladné trajkety celkom „letia“).

použitie v mhd prakticky využitie nemá, ak pominieme atraktivitu pre turizmus.
leda by premávali motorové linkové člny rýchlosťou aspoň 40 km/hod.

;-Q

Další odpovědi
gecco

Přívozů (v podstatě celoročních) je několik jen v Praze..
A jezdí například ´víceméně´ linka třeba Praha – Slapy…
___
Problém – je to doprava velmi pomalá (např. Štěchovice – Rašínovo nábřeží trvá cca 3 hodiny)…
Prostě – silniční doprava je výrazně rychlejší a pohodlnější – kdo – kromě turistů, by jezdil lodí?
😉

zorro

Lodní doprava se používala při opravě Vyšehradského tunelu.

mosoj

Co s tím, pokud vím na Labi byla nebo ještě je, lodní doprava zastavena. Na kajak se toho moc nevezme.

Dnes každý spěchá. Doba ho k tomu nutí.

Pepa25

Protože Praha není Amsterdam nebo Benátky: kde to má smysl (přívozy přes řeku), tam se používají. Jinde voda nevede (zesplavnění Botiče nenavrhuje ani prezident) nebo by to bylo s ohledem na plavební komory a jezy pomalé ( po řece, např. z Modřan do Tróji).

ivzez

Já jsem myslela vysloveně k dopravě po Praze.
To by snad nemuselo být tak pomalé, ne?

(Zatím nechci zasahovat do otázky.)

Dochy

Oni jsou ty lode opravdu pomalé. Se někdy podívej jakou maj rychlost. Pokud se nepletu, je to srovnatelné s rychlostí pěší chůze. OK, o chloupek rychlejší asi budou.
Proto mají smysl jen tam, kde není alternativa (nejsou mosty pro cestu přes řeku) nebo jako atrakce. A už 3 větší výletní lodě v prostoru pod Karlovým mostem si navzájem dost překáží… Vzhledem k tomu, že nemají pevný styk se zemí, ale zatáčí vlastně „smykem“ a navíc je nese proud, potřebují pro manévry více místa…

gecco

Je, je to pomalé – lodě jsou pomalé – Vltava nemá moc velkou přepravní kapacitu – právě proto, že lodě jsou pomalé.
Navíc Vltava pokrývá jen velmi malou část Prahy – a s poměrně velkým spádem, který musí vyrovnávat zdymadla – každé zdymadlo je další zdržení.
___
Třeba ty přívozy – mezi Trojou a Podbabou je hojně využívaný (není tam most) ale most by byl mnohem kapacitnější.
___
Nebo třeba doprava Zličín – Černý most

  • metrem je to cca hodina
  • kdyby to bylo na Vltavě, lodí to odhadnu na cca 3 hodiny

Tolik času na běžnou dopravu (do práce, na nákup…) nikdo nemá…
😉

mosoj

Jen jestli ta řeka teče správným směrem.