iceT

Proč se v posledních letech

tak změnila výslovnost slova KONCERT a říká se KONZERT?

Doplňuji:
právě,že slovo „konzert“ hodně používá třeba Leoš Mareš a slyšela jsem to používat i jiné lidi.Pravda,slyším to jen v tv,ale rve mi to uši.

Nejlepší odpověď
annas

Také občas slyším říkat „konzert“, ale je to výslovnost nesprávná. Jde totiž o přejaté slovo a vyslovuje se podle českých pravidel správně „koncert“.
Jde o nedbalost, někdy třeba i snahu se předvést, že znám cizí jazyk. Proto mnozí vysloví slovo „konzert“ tak, jak se píše v němčině, nikoliv vyslovuje. Mění pravidla češtiny bez ohledu na její pravidla a zákonitosti.

Další odpovědi
led

V češtine sa použív veľké množstvo „germanizmov“
konzert je jeden z nich
Doplňuji:
V prípade Leoša Mareše ide o neprofesionalitu. Ako moderátor by sa mal vyjadrovať spisovne.

anonym

IceT, v posledních letech dostala čeština tak na frak, že občas přemýšlím, jestli ještě má smysl ji ve škole učit. Spisovně česky už nemluví ani herci, moderátoři, spisovně se nepíše, v článcích jsou hrubky, v knihách ani nemluvím. Chybí tady korektura a cenzura. Demokracie se asi nejvíc podepsala právě na právu užívat svobodně jazyk „jak nám zobák narostl“. Dříve by za výslovnost slova koncert, dostal pracovník televize pořádně vyhubováno. Dnes? Vidíte a slyšíte to všude. Potom se ještě dozvíte, že existuje „internetová čeština“ a je to totálně na infarkt. Taky v češtině neexistovalo slovo rozlúčka…

hanulka11

to vidím prvně a nikdy jsem to neslyšela
Doplňuji:
tak já na tv nekoukám ,tak proto to neznám:D:D

terry

Konzert – koncert nějak ani nevnímám.
Mně zase rve uši bysme. Raději bych bychom :).

briketka10

slyším a vídám i jiná pomrvená slova kozmetika, dizkuze, některá opravdu bijí do očí zvlášť, když jsou napsána..

Drap

Je to proto, že hlavně v médiích, spisovnou češtinu slyšíme jen vyjímečně.

anonym

Drape, obsahové s tebou souhlasím, leč zvláště u otázek o jazykové čistotě bych si tím spíše pohlídal i formální stránku, kdy je správný tvar už desetiletí uveden v pravidlech: „výjimečně“!