Avatar uživatele
iceT

Proč se v posledních letech

tak změnila výslovnost slova KONCERT a říká se KONZERT?

Doplňuji:
právě,že slovo „konzert“ hodně používá třeba Leoš Mareš a slyšela jsem to používat i jiné lidi.Pravda,slyším to jen v tv,ale rve mi to uši.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: iceT

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? led, kenyrts, terry, vagra, Andělé před 4429 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Také občas slyším říkat „konzert“, ale je to výslovnost nesprávná. Jde totiž o přejaté slovo a vyslovuje se podle českých pravidel správně „koncert“.
Jde o nedbalost, někdy třeba i snahu se předvést, že znám cizí jazyk. Proto mnozí vysloví slovo „konzert“ tak, jak se píše v němčině, nikoliv vyslovuje. Mění pravidla češtiny bez ohledu na její pravidla a zákonitosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

V češtine sa použív veľké množstvo „germanizmov“
konzert je jeden z nich
Doplňuji:
V prípade Leoša Mareše ide o neprofesionalitu. Ako moderátor by sa mal vyjadrovať spisovne.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

IceT, v posledních letech dostala čeština tak na frak, že občas přemýšlím, jestli ještě má smysl ji ve škole učit. Spisovně česky už nemluví ani herci, moderátoři, spisovně se nepíše, v článcích jsou hrubky, v knihách ani nemluvím. Chybí tady korektura a cenzura. Demokracie se asi nejvíc podepsala právě na právu užívat svobodně jazyk „jak nám zobák narostl“. Dříve by za výslovnost slova koncert, dostal pracovník televize pořádně vyhubováno. Dnes? Vidíte a slyšíte to všude. Potom se ještě dozvíte, že existuje „internetová čeština“ a je to totálně na infarkt. Taky v češtině neexistovalo slovo rozlúčka…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

to vidím prvně a nikdy jsem to neslyšela
Doplňuji:
tak já na tv nekoukám ,tak proto to neznám:D:D

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Konzert – koncert nějak ani nevnímám.
Mně zase rve uši bysme. Raději bych bychom :).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

slyším a vídám i jiná pomrvená slova kozmetika, dizkuze, některá opravdu bijí do očí zvlášť, když jsou napsána..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Je to proto, že hlavně v médiích, spisovnou češtinu slyšíme jen vyjímečně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Drape, obsahové s tebou souhlasím, leč zvláště u otázek o jazykové čistotě bych si tím spíše pohlídal i formální stránku, kdy je správný tvar už desetiletí uveden v pravidlech: „výjimečně“!

před 4429 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek