Kelt

Proč se v písni používá jiný gramatický rod?

Javoj je strom, zelený javor – maskulinum. rod mužský. Ale v písni.
http://www.su­permusic.sk/sku­pina.php?idpi­esne=143267
Je text Javorinka šedivá.
Je javorinka něco jiného než javor? Pak bych tam chápal ten ženský rod.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? V písni stejně jako v jiných veršovaných žánrech používají autoři různé výrazové prostředky. Zde např. zdrobnělé výrrazy – javorinka, srdéčko, měsíček atd. – jsou citově zabarvené, mají expresívní význam.

Jinak máte pravdu – ten javor = strom. Ta javorina, zdrobnělé javorinka = javorový porost, soubor stromů javorů.

Javor-ina – příponou -ina se tvořila podtatné jména, která označují místa s porosty, nebo názvy geografické, případně jiné.

Proto bukovina, smrčina, javorina; proláklina, pahorkatina, nížina; domovina, pastvina atd.

Píseň – pod vrchem s javorovými stromy, vrchem s javorovým porostem, tedy pod javorinou (javorinkou)…