VeveVeve

Proč se v kovových vodičích pohybují volné elektrony mezi kationty?

Nejlepší odpověď
Lamalam

V kovovém vodiči rozhodně žádné kationty nejsou.

Další odpovědi
Bios

Je to dáno specifickou vazbou atomů v kovech, zvanou nečekaně „kovová vazba“. Ovšem žádné úplné vysvětlení to není. Definice hovoří pouze o tom, že skutečně atomy kovu poskytnou své valenční elektrony této kovové vazbě. Samy se stanou kationty a elektrony probíhají celým kovem jako delokalizovaný oblak. Takto se vysvětlují dobré tepelné i elektrické vlastnosti kovů.

Ovšem není možné vytrhnout část atomů jako kationty.