Nekieki

Proč se v datu nad číslicí roku píše vodorovná čára?

Např. 12. 3. 15 a nad tím 15 je v podstatě toto -
Viděla jsem to někde, už ani nevím kde, a od té doby to tak píšu, a to ani nevím proč :D

Nejlepší odpověď
anonym

Užívalo se především při psaní pérem.

"Letopočet čili číslo roku se někdy zkracuje na poslední dvojčíslí nebo zcela vynechává.

Od roku 2000 se při číselném zápisu data od tohoto způsobu zápisu ustupuje, protože nízká čísla roků v situaci, kdy se v českém prostředí objevují i anglické a americké i strojové formáty dat, vzbuzují nejistotu a mohou vést k záměně údajů. "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Datum

Psací pero nahradila klávesnice.

Další odpovědi
ReHu

Čárka nahrazuje století.
2015 nebo 15 s vodorovnou čárkou nad 15.

anonym

Hoď tam tu sůl… Datu! Jináč bez čárky by se jednalo o rok 15 → a to bych kupříkladu já žil mnoho staletí… (Navíc na přeskáčku.) S čárkou se jedná o patnáctý rok aktuálního tisíciletí.