Galax

Proč se uvádí u kondenzátorů napětí?

Proč se uvádí u kondenzátorů napětí? Je to napětí při kterém je maximálně schopen kondenzátor pracovat? Nebo při kterém minimálně pracuje?

Potřebuji kondenzátor 100n a 10n který bude napájen 12v ( ten 100 n stejnosměrným proudem a ten 10n střídavým ).

Nejlepší odpověď
Hykam

Je to maximální přípustné napětí, při jeho překročení může kondenzátor explodovat.

Další odpovědi
mosoj

Konstrukce kondenzátoru jsou vždy nejméně dvě vodivé vrstvy oddělené izolantem ( dielektrikem). Při překročení jmenovitého napětí může dojít k průrazu dielektrika což se rovná elektrickému zkratu ( to je ten výbuch).
U elektrolytických kondenzátorů je jedna vrstva nahrazerna eklektrolytem a je vždy polarizován. Nemůže být v obvodu střídavého proudu.

Pokud zapojíš kondenzátor do obvodu střídavého proudu musí byt dimenzován na maximální hodnotu U max !!!

Střídavý proud kondenzátorem prochází a kondenzátor se chová podobně jako odpor ( má reaktanci). Stejnosměrný proud kondenzátorem neprochází.
Takže napěťový údaj slouží pouze jako informace o tom jak veké napětí se může na kondenzátor přivést aniž by došlo k jeho zničení.
Údaje o maximálním nahromaděném naboji udává jeho velikost kapacity.

Kondenzátor pracuje podle toho v jakém obvodě je použit.

cochee

Elektrolyty explodují, ostatní se tzv. prorazí, vodivě se spojí elektrody průrazem dielektrika a tím je zničen.