Proč se u nás v tisku komolí názvy některých států a měst ?!

Třeba: Wien – Vídeň, Warszawa – Varšava, ale nikde jsem nečetl Vošington – Washington !

Odpovědi
cochee

Určitě to má historické souvislosti, všimni si, že se jedná vesměs o města evropská a to s dlouhou historií (pokud jde o neevropské město, vzpomínám si momentálně pouze na jihoafrické Kapské město a kubánskou Havanu) a vesměs měla s Čechy nějakou spojitost, například že tamtudy vedly důležité obchodní trasy. České názvy mají některá evropská hlavní města (Londýn, Paříž, Budapešť, Vídeň…) a v blízkých státech i nehlavní, menší až malá města, například německé Chemnitz (Kamenice), Köln am Rhein (Kolín nad Rýnem, údajně nejstarší německé město) nebo ruský Königsberg/Ka­liningrad (Královec). Nejedná se tedy o komolení, ale český název cizího města. Nejde asi jen o český (a slovenský) fenomén, například zmíněný Kolín má i anglickou podobu, Cologne.