dudu

Proč se u nás ceny potravin a jejich produkce vyvíjejí v nepřímé úměře?

Podle pana Klause by na tuto závislost měla pozitivně působit tajemná ruka trhu. U nás však překvapivě cena potravin roste a objem produkce klesá! Kde je ten pověstný pes zakopán?
Není to náhodou zhoubný vliv dotační politiky EU. Za komunistů byl tento nástroj také hojně používán, avšak tehdy byl dotován až finální výrobek, tedy konkretní zboží. Dnes je zemědělství podporováno plošně a výše dotace je odvislá na velikosti obdělávané výměry v hektarech.
Nevede snad tato politika k tomu, že zemědělce ani tak nezajímají potřeby obyvatel, ale maximalizace zisků třeba za suroviny pro výboru biopaliv. Není pro ně pohodlnější „šikovně“ prosazovat růst cen, než pracně zvyšovat výrobu? Víte např., že rozhodující díl ze všech unijních dotací dostávají právě zemědělci?
Věřím, tentokráte opět nejde o názorovou polemiku, nýbrž o jasně položenou otázku, kdy mě potěší každý váš názor, či odpověď.

Odpovědi
mosoj

Na jasnou otázku jasná odpověď. Ano a ještě něco navíc.

Hykam

Produkce zeleniny klesá hlavně z toho důvodu, že spousta zemědělců zkrachuje. Výkupní ceny zeleniny jsou téměř totožné jako před 15 lety, nároky na kvalitu se zvyšují, vstupy (lidská práce, hnojiva, postřiky, osiva, pohonné hmoty… ) se zvedly několikanásobně, přibyla spousta byrokracie, spousta nařízení, které ve svém důsledku také stojí peníze.
Píšu pouze o producentech zeleniny, producenti brambor, obilí a podobných komodit jsou na tom podstatně lépe.
Doplňuji:
Mc Merkurion: ten dodatek není blbost, zemědělství mne živí, znám i několik lidí, kteří dělají polařinu (brambory obilí…), takže vím, o čem píšu.

Mc Merkurion

souhlasím s Hykam,akorát ten dovětek o ostatních komodinách je blbost,těch se to týká také…
dotace jsou cílené,a jde taky o přírodu,ale to budeme raději platit fotovoltaiku a nadávat na zemědělce,výkupní ceny se několik let výrazně neměnily,ale spotřebitelské jdou nahoru,jatka dovážejí maso z ciziny,ale prodávají pod českou značkou klasa (laciné vepřové z německa,drůbež z polska),ono až český zemědělec bude moci prodat výsledek své práce alespoň za náklady,pak se bude věnovat zemědělství…

anonym

Nezapomeň také, že konečný výrobek potravin projde x rukama a každý si na tom přihodí nějakou marži.Oni kdyby zemědělci mohli přímo prodávat svoje výrobky buď na tržištích nebo dávat do svých zpracovatelských závodů, tak by cena šla také dolů.
A v každém tom zpracovatelském závodě sedí nějaký ředitel, náměstek a jejich výplaty určitě nejsou 10 tisíc, zrovna tak reklama ve sdělovacích prostředcích něco stojí a to všechno nakonec musíme zaplatit my, spotřebitelé.

Melkor

Problém je také v tom, že se strasně moc potravin jako dováží z cozích zemí (kvůli EU) a my místo brambor a zeleniny musíme pěstovat řepku olejku, která nikoho nenakrmí (kromě uředníků v EU a obchodníků s benzínem)

Mc Merkurion

by mě zajímalo,kam na tyhle moudra „Není pro ně pohodlnější "šikovně“ prosazovat růst cen, než pracně zvyšovat výrobu?" chodíš?,to máš z NOVY?,ze života určitě ne(myslím působením v dané oblasti,ne věkem)

dudu

ad Merkurion – vystudoval jsem ekonomiku zemědělství a celý život pracoval na analýzách, firemních rozborech hospodaření a rozpočetnictví. Je přece známo, že u nás je většina zboží nadsazena proto, že na cestě od prvovýroby po zákazníka se každý účastník snaží vydolovat maximální zisk a snad jen vietnamští obchodníci zatím ještě /alespoň někteří/ respektují fakt, že vydělat mohu rabatem, ale především obratem. Toto tvrzení mohu dokumentovat příkladem: ve zdejším mlékomatu napájeného nedalekým agrodružstvem lze koupit litr čerstvého plnotučného mléka za 15 korun, V Kouflandu je dnes k dostání čerstvé polotučné mléko za CZK 18,90, Od zemědělců je nyní mléko první jakosti vykupováno za 8,20/litr!!!
Vše je o tom, že /měřeno průměrem/ naše zemědělství stagnovalo a citelně zaostalo téměř ze všech hledisek – od produktivity, techologie až po problematiku řízení.

Mc Merkurion

souhlasím,ale 1)kolik byla výkupní cena mléka před 5lety? v Q 8,40 a před revolucí? nejvíc na všem vidělavaj ti co to jen prodávaj,přestože nenesou žádná rizika,a dokuď budou lidi kupovat obarvenou vodu (viděl jsem taktéž vedle mlékomatu v marketu-nevím už který) 0,5% mlíko za 18,90…,co se týká produktivity,techno­logie,apodobně,jsou u nás velmi rozdílné podniky