Klára K.

Proč se trouba jmenuje trouba, když netroubí?

Nejlepší odpověď
annas

Nepřesný dotaz.

  1. trouba: věc (na pečení, trouba na hraní)
  2. trouba: člověk – nadávka = hlupák.

--
Jde o slova stejně znějící, ale mají jiný význam a původ. Trouby nemusí jen troubit, ale měly či mají další vlastnosti.

Ad 1. Původ slova – " trouba, trubka, trubice, trubač, troubel,
troubit, odtroubit, roztroubit, vytroubit, zatroubit. Všesl. – p. trąba,
r. trubá, s./ch. trúba, stsl. trǫba.
Psl.*trǫba je přejato ze starohornoněmeckého trumba, plvodu asi onomatopoický původ" Z Rejzkova etymologického slovníku.

2. Trouba – obecn slovo, expresívní výraz ‘hlupák’. Ze staršího

troup ‘hlupák, špalek’ (viz :trup) " Rovněž z Rejzkova slovníku.

Trouba na pečení -" část kuchyňských kamen n. samostatné těleso sloužící zvl. k pečení masa n. moučníků". (PSJC)
--

Domnívám se, že trouba na pečení je přenesný význam od původní trouby na hraní. Dříve se totiž chléb, moučníky i maso pekly v peci. Z pece vedll tzv. sopouch – díra do komína, jímž se vypouštěl dým . = dýmník do otevřeného komína. Později měly komíny tvar roury, dutého tělesa – obecně se jim říkal trouba.

Do trouby, trubky se fouká vzduch, vznikne zvuk. Dále trubka na hraní je dutá, takže se podobá rouře.

Jazyk se vyvíjel, významy se přenášely a upravovaly, rozšiřovaly nebo i zužovaly. Takže jsou i další možnosti.

Další odpovědi
cochee

annas je určitě na dobré stopě, viz slovenský výraz pro troubu na pečení: rúra

anonym

Protože mozku se taky říká myslivna a přesto to není hájenka, která je u lesa nebo ve hvozdu.