Avatar uživatele
Ozzy21

Proč se to tak používá?

Proč se na základní škole říká magistrům učitelé a na středních školách magistrům profesoři?
Nemají stejné vzdělání?
Proč je tomu tak?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? quentos, zzzzz před 3586 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Proč?
Může to být zvyk z minulosti, možná i kvůli tomu, že učitel na ZŠ studoval kratší dobu než učitel na střední škole. Dále zdvořilost, etiketa, tradice z 1. republiky. .

Jinak středoškolský pedagog = středoškolský učitel. Středoškolský profesor = název povolání., profesní název., nikoliv titul jako na VŠ.

Totiž titul profesor se uděluje jen na vysoké škole. je to vědecký titul vysokoškolského pedagoga, nejvyšší vědeckopedagogická hodnost.

Oficiální oslovení učitele je: pane učiteli, paní učitelko, případně oslovení funkcí nebo akademickým titulem – tak uvádí školní řád.

Většinou se ale na střední škole užívá oslovení" pane profesore", rozlišuje se tak učitel střední školy od učitele školy základní. Těžko se bude někdo na vyučujícího obracet slovy: " pane středoškolský profesore"…

Doplňuji:
V první větě mně vypadlo slovo „působící“ … učitel působící na ZŠ studoval kratší dobu než učitel působící na střední škole.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
petra15

Asi je to jen v Cechách. Kazdá zem má nejakou svoji specifitu. Jinde strední skola není studium – jsou to záci…a az ve VS teprve studenti, nebot napr. gympl je uz od páté trídy – az po maturitu, a tak jsou to stále ucitelé. Nebo na soukromých skolách – tam jdes do první, a odcházís po 13 letech s maturitou.:-)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
4154

Profesorů v Česku moc není a pochybuji, že se nějaký potuluje po střední škole. Na střední jsme měli jednoho co vyžadoval aby jsme mu říkali profesore, ale já odmítl s tím, že prostě profesor není tak mu tak nebudu říkat.

Proč si tak někteří nechají říkat nevím… na to ti třeba odpoví quentos.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Na střední, profesoří, jsem si vážil. Byli to kdejaký JUDr. PHDr. apod.

před 3585 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek